Koordinátor uprchlického programu pro katalánskou metropoli Ignasi Calbó prohlásil, že bude spoléhat na vládu předsedy Pedra Sanchéze. Věří, že zmíněný muž, jenž je ve funkci od června letošního roku, jeho „humanitární gesto podpoří financemi i pojistkami“.

Bývalá první dáma USA Laura Bushová.
Nemorální, opřela se Laura Bushová do Trumpa kvůli nulové toleranci k migraci

Sanchéz údajně nemá na výběr. „Pokud jde o otázku uprchlíků, v současnosti není jiná možnost než zdroje, které nám poskytne vláda. V letošním roce by k nám jen z Aquaria mohlo navíc přijít až tři sta dalších migrantů, takže musí existovat jednotná a důsledná politika.“

Podpořil tím výrok starostky Ady Colauové z minulého týdne. „Města situaci nemohou zvládnout samy. Potřebujeme zdroje, které nám umožní se na ni připravit,“ prohlásila čtyřiačtyřicetiletá žena. Její město už od roku 2015 utratilo za potřeby necelých dvanácti tisíců uprchlíků zhruba šest milionů eur.

Výdaje souvisí mimo jiné i se školením nově příchozích. Primárně se o ně stará barcelonské servisní středisko, stát pak má – skrze neziskové organizace – povinnost poskytnout střechu nad hlavou na dobu dvanácti měsíců. V krajních případech ji může prodloužit až na dva roky.

Merkelová chce k migraci minisummit. Krize v CDU/CSU se prohlubuje

I ta nicméně hlásí určité potíže. „Bude těžké pro tyto lidi najít místo. Disponujeme nouzovým bydlením pro 85 lidí, to je ale již obsazeno,“ uvedla tisková mluvčí organizace. Dalších 80 míst, které nabízí vedení města, je rovněž plných.

Záchranná loď Aquarius připlula po devíti dnech do Valencie.
Všichni migranti z lodě Aquarius dorazili do Španělska. Přepravily je tři lodě

Španělská vláda tak za lidskost gesta a přijetí Aquaria sklidila od Organizace spojených národů (OSN) uznání, jedním dechem však seskupení dodalo, že před zemí stojí rok plný výzev. Středozemní moře totiž hodlá překročit víc lidí, všichni s vizí lepšího života v Evropě.

Nizozemská policie - ilustrační foto.
V Nizozemsku dodávka najela do lidí. Jeden člověk zemřel, řidiče policie zatkla