V tajné volbě pro Merkelovou hlasovalo 364 poslanců, proti bylo 315 ze 688 platných hlasů. 

Nevolili pro ni ale všichni poslanci velké koalice, neboť ta má v Bundestagu 399 křesel ze 709, uvádí německá televize Deutsche Welle.

"Přeji vám, kancléřko, ze srdce mnoho síly, úspěchů a božího požehnání v plnění vašeho velkého úkolu," gratuloval kancléřce předseda parlamentu Wolfgang Schäuble (CDU).

Volba však není nijak překvapivá, jelikož se na 63leté Merkelové shodly strany koalice již před podpisem koaliční smlouvy.

"Přísahám, že věnuji svou sílu ve prospěch německého lidu. Budu svědomitě plnit svoje povinnosti v souladu se zákony federace. K tomu mi dopomáhej Bůh," přísahala nově zvolená kancléřka.

První zahraniční cesta Merkelové v novém úřadu povede do Paříže.

Volbě byl přítomen i manžel Merkelové Joachim Sauer a její matka Herlind Kasnerová.

Volbu Merkelové podpořil i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. 

CDU vyhrála zářijové volby. Společná vláda SPD a CDU/CSU byla poslední možností, kterou povolební uspořádání umožňovalo. Jednání Merkelové se zelenými a svobodnými demokraty, přezdívané koalice Jamajka, v listopadu zkrachovalo.

Merkelová se tak zařadí ke Konradu Adenauerovi a Helmutu Kohlovi, kteří také po vyhraných volbách čtyřikrát usedli do čela vlády. Zkušená matadorka se v politice pohybuje téměř třicet let. Čeká jí však náročná etapa, píší německá média.

Merkelová je ve funkci kancléřky od roku 2005. Při tehdejší volbě pro ni hlasovalo 397 poslanců, což bylo o 51 méně, než mělo tehdejší spojenectví CDU/CSU a SPD celkem křesel.

V roce 2009 pro Merkelovou hlasovalo 323 poslanců, nevolilo pro ni 10 poslanců černo-žluté koalice (CDU/CSU a FDP). Potřebná většina pro její zvolení byla překonána jen 11 hlasy. 

V roce 2013 pro ni hlasovalo 462 poslanců, což bylo o 42 méně než měla koalice CDU/CSU a SPD dohromady.