Mezinárodní tým odborníků na chemické zbraně zkoumal vzorky na základě žádosti britské vlády. Z hlášení OPCW vyplývá, že dvojice přišla prokazatelně do kontaktu s novičokem, avšak není možné prokázat ani vyvrátit, že se jednalo o stejnou várku, která posloužila k otravě Skripala.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt OPCW poděkoval a připomněl důležitost dodržování celosvětového zákazu chemických zbraní. „Ruská bezohlednost při použití nervového plynu ve Velké Británii a naprosté pohrdání bezpečností občanů, jsou děsivé a nezodpovědné,“ uvedl. „Naše myšlenky patří Charliemu Rowleymu a rodině Dawn Sturgessové.“

Smrtící parfém

K otravě dvojice došlo 30. června letošního roku. Nebezpečná látka se podle BBC nacházela v lahvičce připomínající parfém. Sturgessová si domnělou voňavku nanesla na zápěstí a během čtvrt hodiny zkolabovala. O týden později na následky otravy zemřela. Rowleyho se lékařům podařilo zachránit.

Podle České televize zřejmě nádobu se zbytkem jedu odhodili pachatelé, kteří otrávili Skripala a jeho dceru. Britské úřady ji však ani po prohledání okolí místa činu nenašly. Západní země z útoku na bývalého agenta obvinily Moskvu, ta však jakýkoli podíl na otravě popírá.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa na Rusko za použití chemických zbraní uvalilo sankce, které se týkají zboží souvisejícího s národní bezpečností včetně elektronických zařízení a komponent, nebo testovacích a kalibračních přístrojů pro oblast letectví za stovky milionů dolarů