Na pravosti dvou královských korun, jablka a žezla se podle policejní mluvčí shodli forenzní odborníci i zástupci církve. V jakém stavu se klenoty, které byly vyrobeny na počátku 17. století, nacházejí zatím není jasné. Podle deníku The Local Sweden (LS) by informaci měla policie zveřejnit během tohoto týdne.

Ukradené artefakty byly minulý týden nalezeny na stockholmském předměstí Åkersberga. Nacházely se v odpadkovém koši s nápisem „bomba“, který ležel na střeše jednoho ze zaparkovaných automobilů. 

Trojice podezřelých

Pachatelé klenoty loni v létě odcizili z katedrály ve městě Strängnäs, které leží zhruba hodinu cesty od hlavního města Stockholmu. Z místa činu uprchli na dámských bicyklech a následně v motorovém člunu.

Policie v souvislosti s krádeží zadržela celkem trojici podezřelých. První z nich, dvaadvacetiletý muž, se již dočkal soudního řízení. Podle LS se přiznal k tomu, že lupičům obstaral dopravní prostředky. Jakoukoli další účast na zločinu však odmítá.

Zbývající dvojice mužů ve věku okolo dvaceti let v současné době pobývá v policejní vazbě. „Jsou součástí vyšetřování, které se zabývá způsobem, jakým se korunovační klenoty ocitly v odpadkovém koši na okraji Stockholmu,“ řekla zpravodajské agentuře TT švédská státní zástupkyně Reena Devgun.