„Už jste registrovaný? Vidím na vás, že se dnes chcete registrovat," oslovuje voliče dobrovolník Garry, který se vypravil do areálu Coloradské univerzity ve městě Boulder poblíž Denveru. Většina lidí kývne, že už jsou zapsáni, jen výjimečně se někdo zastaví, aby vyplnil list papíru, na němž jsou základní údaje o voliči.

„Denně se mi podaří získat deset až dvacet lidí; ale spousta z těch, kteří říkají, že už jsou registrovaní, si vymýšlí a nechce ztrácet čas," myslí si Garry. Jako důchodce má dostatek času a pracuje jako dobrovolník už několik týdnů pro demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Lidi tedy registruje jako voliče demokratů, což však těm, kteří se zapsali u něj, nijak nebrání při samotných volbách změnit názor a hlasovat pro republikána Donalda Trumpa či některého z kandidátů menších stran.

Opodál „loví" voliče politicky nezávislá skupina studentů, směrem od univerzity do centra města stojí další agitátor demokratů. Republikáni zde zastoupeni nejsou, podle studentů na jejich dobrovolníky člověk narazí spíše v menších městech dále od Denveru.

Registrace je povinná ve všech amerických státech a federální vláda zavedla Den registrace spíše jako formální připomínku faktu, že se blíží volby a je třeba se zapsat.

Různá pravidla

Každý ze států má různá pravidla. Některé vyžadují papírovou registraci, jiné umožňují internetovou. V řadě států, například ve Virginii či Georgii, probíhají soudní spory, v nichž některá ze stran napadá místní úpravu volebních zákonů týkající se registrace. Republikáni obecně vyžadují přísnější pravidla, což demokraté interpretují jako snahu znesnadnit volby menšinám podporujícím spíše levici.

Kritici vyčítají úřadům některých států, že pro on-line registraci vyžadují řidičský průkaz, který chudší lidé nemají. „Někoho může překvapit, že uzávěrka registrací je v řadě států několik dní nebo i týdnů před volbami. Takže pokud se někde například rozhodnou až podle sledování říjnových televizních debat, může být pozdě, neboť registraci propásnou," řekla ČTK Catherine Fishová z washingtonské nevládní organizace New Leaders Council, která se snaží přimět mladé lidi k politické angažovanosti. „V Česku a v dalších zemích je mnohem jednodušší volit, tak by to mělo být i v USA," dodala.

Stoupenci registrace namítají, že toto pravidlo pomáhá zajistit regulérnost voleb a nikoho předem nediskvalifikuje. Experti se vesměs shodují, že nejde o fenomén, který by měl rozhodnout listopadové volby ve prospěch některého z kandidátů, a očekávají, že účast bude přinejmenším stejná jako ve volbách roku 2008, kdy přišlo hlasovat přes 60 procent lidí, což bylo nejvíce od 60. let.

„V Coloradu se můžete registrovat i přímo v den voleb, Nevidím v tom velkou překážku, která by voličům bránila v účasti. Pokud v listopadu někteří nepřijdou, bude to spíše pro to, že si mezi kandidáty prostě nevyberou," míní profesor politologie z Coloradské univerzity Kenneth Brickes, podle něhož i ostatní státy kdysi složitou registraci postupem let voličům velmi usnadňují.