Lékaři uvedli, že nejprve za nimi chodili převážně pacienti s traumaty způsobenými povodněmi. Ale nyní léčí osoby trpící průjmovými onemocněními, kožními infekcemi a dalšími chorobami přenosnými vodou.

Vláda se proto snaží do postižených oblastí vyslat další zdravotní týmy a zásoby léků, společně se zajištěním pitné vody pro přeživší, kteří zhusta žijí ve stanech a improvizovaných přístřešcích.

Organizace spojených národů (OSN) situaci označila za „bezprecedentní klimatickou katastrofu“ a vyzvala své členy k vyčlenění finanční podpory až 160 milionů dolarů (3,9 miliard korun).

Ministerstvo zahraniční dnes uvedlo, že do Pákistánu už dorazila první zahraniční humanitární pomoc v podobě stanů, jídla a léků, především z Číny, Turecka a Spojených arabských emirátů.

Největší v dějinách Pákistánu 

V Pákistánu letos v tomto čtvrtletí spadlo o 190 procent více srážek v porovnání s průměrem za posledních 30 let. Přívalové deště, které přišly už v červnu, spláchly cesty, mosty, na milion domů i plodiny z polí. Povodně zasáhly přes 33 milionů lidí, tedy přes 15 procent populace Pákistánu.

| Video: Youtube

Ničivé povodně v zemi jsou „největší v dějinách Pákistánu“, prohlásil v úterý pákistánský premiér Šahbáz Šaríf. „Škody způsobené naší infrastruktuře jsou rozsáhlé a jsou rozprostřeny po celém Pákistánu,“ citovala ho agentura AFP.