Mazáre Šaríf se 400 tisíci obyvateli je spolu s metropolí Kábulem a východoafghánským Dželálábádem jedním ze zbývajících tří velkých měst, v nichž zatím udržela kontrolu afghánská vláda. Včetně Paktiky se povstalci z Tálibánu za uplynulý týden zmocnili 19 provinčních metropolí, kterých je celkem 34, a kontrolují většinu severu, západu a jihu země.

Dnes Tálibán obsadil město Zarí Šarán, které je metropolí provincie Paktika u východních hranic s Pákistánem.

Podle agentury AP se bojovníci Tálibánu také citelně přiblížili k hlavnímu městu Kábulu, když ve stejnojmenné provincii obsadili okres Čar Asjáb vzdálený asi deset kilometrů jižně od metropole.

Boje ve městě Kandahár
Síla Tálibánu roste. Dobyl druhé největší město i pět dalších metropolí

Afghánský prezident Ašraf Ghaní si je strategického významu Mazáre Šarífu dobře vědom, a do města ve středu osobně přiletěl, aby vyburcoval místní vládce k odhodlané obraně. Setkal se s vůdci milicí, které vládu podporují, uvedla AP.

Agentura s odkazem na vyjádření poslankyně Homy Ahmadíové rovněž uvedla, že Tálibán už má pod kontrolou i celou provincii Lógar, jejíž správní středisko Púli Alam povstalci ovládli v pátek. Hranice provincie se nacházejí jen 80 kilometrů jižně od metropole Kábulu.

Afghánský prezident vystoupil s projevem

Prezident Ghaní dnes vystoupil s prvním projevem od chvíle, kdy povstalci z Tálibánu začali postupně obsazovat zemi, a řekl, že jeho vláda je odhodlána proti ofenzivě bojovat. Ghaní v předtočeném televizním projevu zdůraznil, že mobilizace ozbrojených sil je nyní prioritou. Zároveň řekl, že jedná s lokálními vůdci i se zahraničím, aby boje co nejdříve ukončil a zabránil dalšímu násilí, informovala agentura AP.

Podle AP hovořil Ghaní jen velmi krátce a vyhýbavě, a přerušil tak svoje několikadenní mlčení v době, kdy Tálibán od středy obsadil velká města Ghazní, Herát či Kandahár a ovládá tak už 18 z 34 provinčních metropolí.

Bojovníci Tálibánu ve městě Farah
Tálibán dobyl další klíčové město Afghánistánu. Přiblížil se tak ke Kábulu

"Zahájili jsme konzultace se stařešiny a politickými vůdci, zástupci nejrůznějších vrstev společnosti a mezinárodními spojenci. Brzy vás budeme informovat o výsledcích," řekl bez dalších podrobností Ghaní. Podle něj se vláda nechce vzdát úspěchů, kterých země dosáhla za posledních 20 let, tedy po invazi vedené Spojenými státy.

"Chápu, že máte obavy o budoucnost, a jako prezident vás ujišťuji, že se pokusím zabránit další nestabilitě, násilí a nuceným útěkům občanů," dodal prezident.