Jak k záměně došlo, není z dostupných zpráv zřejmé.

Chodakovskij byl zatčen v Artemivsku, osmdestátitisícovém strategicky významném městě ležícím v trojúhelníku mezi Doněckem, Luhanskem a Slavjanskem, které je pod kontrolou ukrajinské armády. Pokud by se zpráva o zadržení Alexandra Chodakovského potvrdila, byla by to pro povstalecké velení těžká rána.

Alexandr Chodakovskij je bývalým vysokým důstojníkem ukrajinské tajné služby SBU, před pádem prezidenta Viktora Janukovyče byl velitelem doněckého praporu speciálního komanda Alfa. Po převratu se dal do služeb proruských radikálů a z podobně orientovaných příslušníků SBU sestavil brigádu Vostok.

Jméno Alexandra Chodakovského figuruje na sankčním seznamu Evropské unie. Objevilo se rovněž v přepisu odposlechů, které ukrajinská tajná policie pořídila bezprostředně po sestřelení malajsijského dopravního letadla v polovině července. Telefonát Chodakovského podle intrepretace SBU dokazoval snahu východoukrajinských povstalců zamést stopy po odpálení rakety země-vzduch proti malajsijskému dopravnímu letadlu.