Ostrov s asi 160 tisíci obyvateli ve středu 9. srpna opustilo 11 tisíc lidí, ještě více odletů čekají úřady ve čtvrtek, píše stanice CNN. Americký prezident Joe Biden nařídil pro Havajské ostrovy mobilizovat federální pomoc. Hasičům a pobřežní stráži na Havaji pomáhají s operacemi i vojenské vrtulníky Black Hawk, Chinook a Seahawk, které na oheň svrhly už 567 tisíc litrů vody, uvedl zástupce havajského odboru obrany Kenneth Hara.

„Prioritou je zachránit lidské životy, zabránit lidskému utrpení a pak zamezit vážným škodám na majetku,“ poznamenal Hara.

Zdroj: Youtube

Oheň živený silným větrem se v suchých podmínkách rychle šířil a ostrovní stát překvapil. Na dříve rušných silnicích po sobě nechával shořelá auta a na místech historických budov kouřící trosky, popisuje agentura AP, podle níž bylo zničeno nebo poškozeno 271 domů. Lahaina je oblíbenou turistickou destinací s historií sahající do 17. století.

Úřady nyní od cest na ostrov odrazují, především od cest do Lahainy, nad kterou mohli až v noci na čtvrtek SELČ, když se vítr zklidnil, záchranáři přelétnout a zhodnotit rozsah škod.

Tajfun Khanun udeřil na pobřeží Jižní Koreje
Na pobřeží Jižní Koreje udeřil tajfun Khanun. Zrušeny byly stovky letů

„Sotva jsme se odtamtud dostali včas,“ popsali Kamuela Kawaakoa a Iiulia Yassoová svůj úprk z města zahaleného v kouři. Pár a jejich šestiletý syn si stihli vzít jen náhradní oblečení a utíkali, zatímco keře za nimi začínaly hořet. Cestu autem za zvuku požárních hlásičů jim ztěžovaly spadané sloupy elektrického a telefonního vedení, píše AP.

Rodina je nyní v přístřešku pro evakuované a neví, jestli z jejich bytu něco zbylo.

Ostrov s asi 160 tisíci obyvateli ve středu opustilo 11 tisíc lidí, ještě více odletů čekají úřady ve čtvrtek 10. srpna.Ostrov s asi 160 tisíci obyvateli ve středu opustilo 11 tisíc lidí, ještě více odletů čekají úřady ve čtvrtek 10. srpnaZdroj: ČTK

Havajský guvernér Josh Green ve středu odhadl, že dlouhodobé nouzové přístřeší bude potřebovat několik tisíc obyvatel ostrova, kterým oheň zničil domovy. Dostatek takových příbytků ale Maui nebude schopné vytvořit, řekl guvernér. „Budeme muset využít hotelové pokoje, Airbnb a další způsoby, jak ubytovat naše lidi. Pracujeme také na vytvoření programu, který propojí vysídlené obyvatele s místními, kteří by jim mohli poskytnout přístřeší,“ řekl.

V takové peklo se kvůli obřím požárům letos v červenci proměnilo Řecko
Za posledních sedm let v Evropě shořela plocha o rozloze Belgie

Silný vítr na ostrově napomáhal šíření požáru a ztěžoval práci záchranným složkám. Způsoboval jej zčásti hurikán Dora, který se však ke středeční půlnoci (čtvrtečnímu poledni SELČ) od Havaje vzdálil na asi 1500 kilometrů.

Vítr během čtvrtka podle meteorologů z Národní meteorologické služby (NWS) klesne z rychlosti mezi 24 a 48 kilometry za hodinu na 16 až 32 kilometrů za hodinu, píše CNN.

Viceguvernérka Havaje Sylvia Lukeová uvedla, že obnova ostrova, na kterém plameny ničí rozsáhlé plochy vegetace, „potrvá roky“.