V úvodu svého krátkého proslovu pochválil Macron všechny zasahující záchranáře a příslušníky bezpečnostních složek. „Hasičům se podařilo požár uhasit s nasazením a maximálním rizikem. Přijeli ze všech částí Francie. To, co jsme viděli dnes v noci, je právě ta schopnost sjednotit se, mobilizovat a společně zvítězit,“ prohlásil francouzský prezident.

Zdůraznil historii země, která podle jeho slov nikdy nekončí. „V průběhu historie jsme budovali města, kostely i přístavy. Celá řada z nich byla zničena, shořely, byly poškozeny revolucemi i válkami. Nicméně vždy se nám je podařilo obnovit,“ připomněl Macron a dodal, že požár katedrály Notre-Dame připomíná, že nic není nezničitelné a vše je zranitelné.

Vše o požáru Notre-Dame čtěte ZDE.

Důraz na sjednocení

Francie má podle prezidenta před sebou řadu věcí, které je třeba znovu vybudovat a nyní mezi ně patří i zničená katedrála. „Vybudujeme Notre-Dame znovu, bude ještě krásnější. Byl bych rád, kdyby se to podařilo do pěti let. Jsme toho schopni, je třeba se zmobilizovat,“ dodal.

Zároveň však varoval, že je třeba jednat s rozmyslem. „Chápu ten obrovský tlak a netrpělivost, ale je nutné jednat v tu pravou chvíli. Stát v čele země neznamená jen být správcem, ale také vnímat historii a její průběh. Můžeme tuto katastrofu přetavit v příležitost, pokud budeme jednat společně. Musíme najít společnou cestu, která nás sjednotí. Máme před sebou kus práce, ale podaří se nám to. Ať žije republika, ať žije Francie,“ uzavřel Macron.

Šlo o nehodu?

Plameny gotickou katedrálu zachvátily v pondělí okolo 18:50, příčina dosud není známa. Předpokládá se, že šlo o nehodu související s probíhající rekonstrukcí. S plameny, které šlehaly z 850 let staré památky, bojovalo 400 hasičů za pomoci 18 vodních děl. Jeden hasič byl při zásahu těžce raněn.

Díky obětavému zásahu hasičů se podařilo zachránit část vzácných relikvií, které se uvnitř Notre-Dame nacházely. Jednou z nich je i slavná trnová koruna, kterou měl mít na hlavě Ježíš Kristus během svého ukřižování.