Ještě stále neznámý počet lidí nebyl započten do bilance, zatímco pátrací týmy se psy vycvičenými na odhalování mrtvých prohledávají místa zdevastovaná požárem v nejhůře zasaženém městě Lahaina. Většina těl byla dosud nalezena poblíž pobřeží oceánu, v jehož vlnách lidé hledali spásu před ohněm.

Guvernér podle agentury AP připomněl, že při postupném obnovování služeb mobilních operátorů klesl počet pohřešovaných z více než 2000 na zhruba 1300.

„Hodně lidí muselo všechno nechat na místě a rychle utéct, a tak nemají své mobily. Ty samozřejmě lehly popelem,“ dodal.

Havajský guvernér již v dřívějším rozhovoru, který odvysílala stanice CBS, varoval, že počet obětí bude zřejmě dále narůstat. „Denně najdou pravděpodobně deset až 20 lidí, dokud neskončí. A to bude pravděpodobně trvat deset dní. Opravdu se to nedá odhadnout,“ uvedl.

Podle Greena je rozsah škod na západě Maui odhadován na skoro šest miliard dolarů (přes 130 miliard Kč). V sobotu hovořil o nejméně 2200 zničených domech, v neděli pak součet navýšil o dalších 500. Podle Greena si obnova poničených lokalit vyžádá „neuvěřitelné množství času“.

Pátrání po nezvěstných pokračuje

Na Havajských ostrovech minulý týden hořelo na několika místech a psovodi pátrající po nezvěstných zatím prošli jen zlomek spálené oblasti. Podle zástupce havajských úřadů Jeffa Hickmana se pátrání nyní soustředí na prohledávání aut a ulic, brzy se pátrací týmy přesunou také do budov.

Guvernér Green mezitím avizoval vyšetřování s cílem určit, jak by se dal zlepšit havajský systém varování před živelními pohromami. Krok přichází poté, co se ukázalo, že žádná z desítek sirén na Maui nebyla aktivována, zatímco oheň postupoval do Lahainy, napsal list The New York Times.

Přeživší v rozhovorech s médii popisují, jak na poslední chvíli prchali z města, když už byly jeho části v plamenech.