Požár vypukl v sobotu odpoledne na jihozápadě Sydney a rychle se šířil díky teplému podzimnímu počasí a silnému větru. Existuje podezření, že byl zapálen úmyslně, jeho přesnou příčinu nyní vyšetřuje policie.

Oheň spálil víc než 2 430 hektarů a donutil některé místní obyvatele k evakuaci. Navzdory jeho velikosti i tomu, do jaké blízkosti lidských příbytků se dostal, nejsou zatím hlášeny téměř žádné škody na majetku ani na zdraví, uvedla požární služba Nového Jižního Walesu. "Je to naprostý zázrak, ale nedošlo k žádným ztrátám na životech a prakticky ani na majetku, a to díky tvrdé práci, odhodlání a hrdinství našich hasičů," uvedl v pondělí mluvčí amerického ministerstva pro záchranné služby Mark Speakman.

Komisař Nového Jižního Walesu pro požární služby Shane Fitzsimmons uvedl, že podle dosavadních zpráv poškodil požár pouze ploty a jeden dětský domeček na hraní, který bohužel uvízl v ohni a shořel. 

Podmínky pro hašení se zlepšily v pondělí, kdy se zklidnil vítr. Hasiči nyní pracují na tom, aby zpomalily a zastavily šíření plamenů. Na některých místech však přes noc zakládaly také menší řízené požáry, aby vznikly pruhy už vypálené půdy, které pak velký oheň nepřeskočí.

Fitzsimmons dále uvedl, že pokud by se skutečně ukázalo, že byl oheň založen úmyslně, šlo by o špinavé a odsouzeníhodné jednání. K rozšíření požáru podle něj přispěla řada faktorů, včetně suchého léta. "K tomu je třeba připočíst několik nepřirozeně horkých podzimních týdnů, které přišly do dubna, kdy můžeme mluvit o teplotách skutečně kolem třiceti stupňů Celsia, což je na tuto dobu bezpříkladné," dodal mluvčí.