Hasiči v Los Angeles bojují od dnešního rána s přírodní katastrofou nebývalého rozsahu, která zasahuje kopce po obou stranách frekventované dálnice 405.

Požár zachvátil území o délce 15 kilometrů, zničil stovky budov a desetitisíce lidí vyhnal z jejich domovů. Plameny šlehají v blízkosti ikonického nápisu HOLLYWOOD a protilehlého unikátního komplexu Gettyho muzea.

Policie dálnici v obou směrech uzavřela. Vyklidila též kampus Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA), kam dochází nejvíce studentů z celého státu Kalifornie.

Z rozšíření obrovského požáru viní odborníci poryvy větrů zvaných Santa Ana, které během středy a čtvrtka postihly jak Kalifornii, tak Utah a místy dosahovaly rychlosti až 150 kilometrů za hodinu. Podle deníku Los Angeles Times připravily o dodávky elektřiny 300 tisíc osob.

Očekává se, že vichr potrvá minimálně do čtvrtka a s ním se budou dál šířit také plameny. Kouř obtěžuje už i obyvatele nedotčených částí L.A. Úřady varovaly lidi žijící v údolí San Fernando Valley, aby pokud možno nevycházeli.

Plameny šlehají tak vysoko, že je lze dokonce zahlédnout z vesmíru. Jejich snímek pořídil Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).

Pro očité svědky, jedoucí zrána po ještě otevřené dálnici 405, měl požár podobu apokalypsy. „Byla tma a najednou jsem uviděla ohromnou oranžovou kouli,“ napsala na Instagram řidička Tiffany Lynette Andersonová. „Tak tak jsem vyvázla.“

Jiný motorista, losangeleský usedlík Joy Newcomb, informoval: „Cítil jsem, jak to strašné horko taví přední sklo.“

Losangeleské úřady nařídily obyvatelům Bel Air opustit ohroženou oblast. V porovnání s masovou evakuací, která probíhá v celé Jižní Kalifornii už od pondělního večera, je to však jen pouhý zlomek.