"Hasiči prohledali všechna patra a nenašli žádné další oběti výbuchu a následného požáru v Mukačevské ulici v Prešově. Podle informací od policejního sboru a informací, kterými disponujeme, se poslední nezvěstná osoba nachází ve 12. patře. I přes veškerou snahu hasiči nenašli nic," uvedl Kovalík s tím, že toto patro detonace a následný intenzivní požár zasáhly nejvíce. "Celkově tedy předpokládáme, že počet obětí na místě neštěstí je osm, potvrzených a nalezených je sedm," uvedl.

Hasiči budou podle něj i nadále pokračovat na místě v práci podle požadavků krizového štábu a policie. Peníze, které dnes vláda přislíbila, budou použity na stabilizaci dvanáctipatrové budovy a také pro tamní rodiny, jež potřebují pomoc. Podle úřadu vlády je kabinet připraven finanční pomoc v případě potřeby zvýšit.

Výbuch plynu v panelovém domě v Prešově
V panelovém domě v Prešově vybuchl plyn. Zemřelo pět lidí, domu hrozí zřícení

Až dnes ráno hasiči zcela uhasili požár, který v domě propukl okolo pátečního poledne. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a 29 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

Příčina neštěstí zatím není známá. Jedna z obyvatelek upozornila, že v domě byl cítit plyn. Hasiči mají podezření, že výbuch souvisel s předěláváním plynového potrubí. Z něho nejspíš unikal plyn, který se nahromadil v nejvyšších patrech domu.

Podle předběžných informací exploze nastala mezi devátým a 12. patrem stavby a zřítilo se její vnitřní schodiště. Plameny následně zasáhly část domu od šestého podlaží výše, přičemž čtyři horní patra podle hasičů zcela vyhořela.

Vlna solidarity

Podle Goliáše se nyní příčinou výbuchu a požáru zabývá vyšetřovací tým. "Povím to natvrdo, s přestavbou celého bytového domu hasiči nesouhlasili. Nesouhlasili jsme se stavebními úpravami z roku 2017. Byly tam porušeny některé předpisy. To mohlo způsobit i pád schodiště, přes které jsme nemohli vnitřek evakuovat," prohlásil šéf prešovských hasičů.

Právě kvůli skutečnosti, že dům po opravách nesplňoval bezpečnostní předpisy, mohli hasiči požár začít naplno hasit až více než dvou hodinách. A to přesto, že potřebná technika byla dávno na místě. 

Robert Fico
Slovenský expremiér Fico tvrdí, že byl obviněn za vyslovení názoru

Neštěstí vyvolalo vlnu solidarity mezi obyvateli. Lidé do veřejných sbírek přispěli jídlem, oděvy či jiným zbožím a také penězi. Postoj veřejnosti ocenila i Čaputová, která vložila do oficiální sbírky 5000 eur (127 500 korun). Na oficiálním transparentním účtu na pomoc obětem, který zřídilo město, bylo v pátek večer více než 50 tisíc eur. 

Osud domu zůstává nejistý. Budovu podle Goliáše momentálně prohlížejí statici. Hasiči budou postupně rozebírat zbytky střechy a nejvyššího podlaží, které jsou zničené. "Potřebujeme shodit minimálně jedno poschodí, které ohrožuje ostatní bloky, a uvidíme, jak nízko budeme muset sestoupit," řekl krajský velitel.

Evakuace asi 220 lidí 

V domě bylo podle města evidovaných 96 lidí, ale skutečný stav obyvatel je obtížné zjistit. Někteří lidé jsou tam totiž přihlášení, ale nebydlí tam, někteří tam naopak bydlí, ale evidovaní nemusí být. Celkem bylo i z okolních domů evakuováno asi 220 lidí.

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska
Slovenská policie obvinila exprezidenta Kisku. Kvůli daňovému podvodu

Úřady v Prešově dnes odpoledne oznámily, že část obyvatel Mukačevské ulice se může začít vracet do svých domovů, uvedl list Korzár. Povolení platí pro všechny bytové domy, kromě domu číslo 9, který má narušenou statiku, a domu číslo 7, ve kterém v pátek nastal výbuch.