Devět lidí utrpělo při požáru zranění, někteří z nich mají popáleniny prvního stupně. Čtyři osoby jsou nezvěstné. Požár v podniku Polygon propukl kolem v 02:30 místního času (00:30 SEČ) a rozšířil se na plochu 3500 metrů čtverečních. Uhasit se ho podařilo až zhruba po pěti hodinách. Střecha klubu se zcela zřítila.

Plameny zachvátily podnik nejspíše poté, co se někteří hosté dostali do konfliktu a jeden z nich pak vystřelil ze signální pistole do stropu. Podezřelým je podle informací médií 23letý voják Stanislav Ionkin, který se vrátil z bojů na Ukrajině, napsala zpravodajská stanice BBC.

Jednání G7. Na snímku zleva James Cleverly, Jošimasa Hajaši, Antony Blinken, Annalena Baerbocková, Melanie Jolyová, Catherine Colonnová a Antonio Tajani v Münsteru 4. listopradu 2022
Použití chemických zbraní na Ukrajině bude mít pro Rusko následky, varuje G7

Hosté klubu popsali, že požár se rozšířil bleskově. Nejprve začal hořet strop, na kterém postupně vzplála LED svítidla. Stačilo jen pár sekund, aby se místnost, kde se v tu dobu nacházely stovky lidí, naplnila dýmem.

„Nouzové východy byly špatně vidět. Vznikla tlačenice a panika,“ popsal agentuře TASS situaci nejmenovaný představitel orgánů činných v trestním řízení. Hasiči z budovy evakuovali na 250 lidí.

Smrt kvůli nedbalosti? 

Úřady případ vyšetřují jako způsobení smrti z nedbalosti. Zahájily také trestní řízení v souvislosti s podezřením na poskytování služeb, které nesplňují bezpečnostní požadavky. Jedním z dvojice zadržených je šéf firmy, která klub provozovala; druhým je muž, který údajně střílel.

Třísettisícové město Kostroma, správní středisko Kostromské oblasti, leží asi 300 kilometrů severovýchodně od Moskvy. Polygon byl populárním místem, kam se přes víkendové večery chodilo bavit zhruba 300 lidí.