„K 16:00 místního času (12:00 SELČ) byla v dole nalezena těla 32 lidí, pátrání po 14 hornících pokračuje,“ oznámilo v sobotu v tiskové zprávě kazachstánské ministerstvo pro mimořádné situace. V neděli pak počet obětí vzrostl na 45. V dole, který leží asi 200 kilometrů cesty autem jihovýchodně od metropole Astany, bylo v době neštěstí 252 horníků.

„Pátrací akce ztěžuje zničené důlní vybavení a v některých místech i sutiny,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Podle něj práci záchranářů komplikuje i výpadek elektřiny a délka podzemních chodeb, z nichž některé jsou zatopené.

Požár autobusu. Ilustrační snímek
Děsivé záběry: Při hromadné nehodě na severu Egypta zemřelo nejméně 32 lidí

Záchranáři po pohřešovaných hornících pátrají na dvou místech v dole, která jsou od sebe vzdálena čtyři kilometry. Naděje, že jsou v pořádku a naživu, jsou podle AFP prakticky nulové.

Společnost ArcelorMittal Temirtau vlastní v Kazachstánu 15 uhelných dolů a jeden zlatý důl. Agentura Reuters uvedla, že Tokajev v reakci na nejnovější důlní neštěstí vyjádřil soustrast rodinám obětí a vládě zakázal pokračovat v investiční spolupráci s touto dceřinou společností ArcelorMittal. Vláda zároveň uvedla, že dokončuje dohodu o znárodnění společnosti, která provozuje největší ocelárnu v zemi.

„ArcelorMittal také může potvrdit, jak dříve uvedla kazachstánská vláda, že obě strany jednají o budoucnosti ArcelorMittal Temirtau a nedávno podepsaly předběžnou dohodu, která předá vlastnictví Kazachstánu,“ uvedla společnost.

Série smrtelných nehod

Kabinet v Astaně už minulý měsíc vyjádřil svou nespokojenost s tím, že ArcelorMittal po sérii smrtelných nehod nesplnila své investiční závazky, nezlepšila vybavení a nezajistila lepší bezpečnost pracovníků. Uvedl také, že jedná s potenciálními investory, kteří by majetek ArcelorMittal v Kazachstánu převzali, píše Reuters. Tokajev dnes firmu označil „za nejhorší společnost v historii z hlediska spolupráce s vládou“.

Zničené budovy v Pásmu Gazy po odvetném útoku Izraele
Jen prach a trosky. Satelitní snímky ukazují Pásmo Gazy před a po bombardování

Agentura TASS připomněla, že v srpnu letošního roku si požár v jiném dole společnosti ArcelorMittal Temirtau v Kazachstánu vyžádal několik mrtvých, když začal hořet pásový dopravník.

Společnost ArcelorMittal je největším producentem oceli na světě, závody má v několika desítkách zemí světa. Firma dlouho vlastnila výrobu oceli v Ostravě, než ji prodala britské skupině Liberty Steel, jejíž součástí je podnik s novým názvem Liberty Ostrava od roku 2019.