„Doufáme, že nám počasí pomůže, abychom mohli definitivně považovat požár za stabilizovaný v příštích hodinách, v příštích dnech,“ řekl dnes odpoledne tisku Sánchez. Podle šéfa regionální vlády Kanárských ostrovů Fernanda Clavija, který považuje požár za nejvážnější za posledních 40 let, má Tenerife to nejhorší za sebou. Úřady se domnívají, že dnešek bude klíčový pro vývoj požáru.

Plameny dosud pohltily přes 13 300 hektarů zeleně na severu a severovýchodě Tenerife, což odpovídá zhruba 6,6 procenta území tohoto španělského ostrova v Atlantiku, uvedly agentury. V neděli večer byla bilance spáleného porostu 11 600 hektarů. Úřady také vyzdvihly, že už pátý den v řadě nebyl nikdo zraněn a neshořel žádný dům, uvedl server deníku El Día.

Požár na ostrově Tenerife
Požár na Tenerife stále není pod kontrolou. Naději hasičům dává lepší počasí

Výzvu úřadů k evakuaci podle oficiálních údajů uposlechlo 13 tisíc lidí. Část už se jich ovšem do svých domovů vrátila, napsala agentura DPA. Ubytovacích zařízení zřízených státem využilo 969 lidí, kteří si s sebou vzali na 300 domácích mazlíčků, uvedly v pondělí úřady.

Hasičský sbor na Tenerife na sociální síti X, dříve Twitteru, informoval o „klidné noci“. S plameny bojuje nepřetržitě 300 hasičů, během dne se k nim přidávají hasicí letadla a vrtulníky. Pomáhá jim také asi 300 policistů, logistiků nebo dobrovolníků.

Jeden z nejhorších požárů za 40 let

„To nejhorší už je za námi,“ řekl v pondělí o požáru premiér regionální vlády Kanárských ostrovů Fernando Clavijo, napsala agentura Reuters. Clavijo také dodal, že se se jedná o jeden z nejhorších požárů na Tenerife za posledních 40 let. Policie považuje za prokázané, že za ním stojí žhář.

V sobotu agentura Reuters uvedla, že oblíbené turistické oblasti požár dosud nezasáhl. Obě letiště na ostrově pokračují v obvyklém provozu.

Požár na španělském ostrově Tenerife:

Zdroj: Youtube

Zhruba 200 klientů má na Tenerife cestovní kancelář Čedok. Ubytovaní jsou především v jižní části ostrova, řekla ČTK mluvčí Kateřina Pavlíková. Několik turistů podle ní projevilo zájem o změnu hotelu, čemuž firma vyhověla a o víkendu je na vlastní náklady přestěhovala, doplnila mluvčí. „V letoviscích služby fungují, stejně tak jsou naše hotely v dostatečné vzdálenosti (od požáru). K obavám není důvod,“ řekla.

S cestovní kanceláří Fischer je na Tenerife mezi 150 a 200 klienty, k přesunům do jiných hotelů nebo evakuaci dosud nedošlo. Někteří cestující se s dotazy ohledně aktuálního vývoje obracejí na call-centrum společnosti, s požáry na řeckém ostrově Rhodos ale situace zdaleka není srovnatelná, uvedl mluvčí Jan Bezděk.

Požár na ostrově Tenerife vyhnal tisíce lidí z domovů
Požár na Tenerife se nedaří dostat pod kontrolu. Úřady evakuovaly tisíce lidí

Požár na Tenerife vypukl ve středu v hornatém národním parku v oblasti sopky Teide a rychle se rozšířil. Požáry na Kanárských ostrovech jsou běžné, většinou se jim ale nevěnuje tolik pozornosti, neboť je hasiči rychle dostanou pod kontrolu. Nyní je situace jiná, protože šíření ohně pomáhají vítr a vyschlá vegetace. Zasažená oblast je také obtížně přístupná po zemi a hasiči se musejí spoléhat především na letadla.