V trojici postižených států členové pátracích a záchranných týmů se psy prohledávali v sobotu zčernalé ruiny domů a hledali možné přeživší. Za poslední tři týdny zničily plameny na západě USA šest malých obcí a tisíce dalších budov, uvedla agentura Reuters.

Guvernérka Oregonu Kate Brownová požádala další státy o pomoc, protože místní hasiči už nemají dost lidí, které by vyslali do boje se třemi desítkami požárů. Příkaz k evakuaci dostalo 40.000 obyvatel a dalších půl milionu lidí se má na případné opuštění svých domovů připravovat.

Trumpova návštěva

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí navštíví Kalifornii, aby se na vlastní oči přesvědčil o rozsahu zkázy a setkal se s místními představiteli. V Kalifornii, kde za poslední tři týdny lehlo popelem přes 4000 budov, bojují hasiči nadále s 28 rozsáhlými požáry.

Republikán Trump, který cestuje po Spojených státech v rámci kampaně před listopadovými prezidentskými volbami, svalil část viny za intenzivní požáry na demokratické guvernéry západních států a obvinil je ze špatné správy lesních porostů.

Trumpův demokratický soupeř ve volbách Joe Biden v sobotu spojil požáry na západě Spojených států s klimatickými změnami. Biden uvedl, že "klimatické změny představují bezprostřední, existenciální hrozbu pro náš způsob života", a obvinil klimaskeptika Trumpa, že "tuto realitu" popírá.

O dopadech globálního oteplování hovořil v pátek i kalifornský guvernér Gavin Newsom. "Přijeďte do Kalifornie a uvidíte to na vlastní oči," řekl na tiskové konferenci, kterou uspořádal na sežehnuté stráni kopce poblíž kalifornského města Oroville.

V součtu všech západoamerických států požáry podle odhadu deníku The New York Times zničily oblast o rozloze přes 20 tisíc čtverečních kilometrů, což je přibližně čtvrtina rozlohy ČR. Některé ohně přímo zapříčinily lidské aktivity, mnohé zase rozpoutaly blesky při srpnových bouřích.

Hustý oblak dýmu

O tomto víkendu se situace na západě USA zlepšila, když do oblasti přišlo chladnější, vlhčí počasí a zmírnil se vítr. Nad západoamerickými státy ale nadále visí hustý oblak dýmu, který nutí obyvatele zůstávat ve svých domovech. Největší oregonské město Portland je v současné době na žebříčku technologické společnosti IQAir vedeno jako město s nejhorší kvalitou vzduchu, kalifornské San Francisco je třetí a Seattle, nejlidnatější město státu Washington, je čtvrtý.

Krizovým složkám komplikují práci různé nepravdivé zprávy, které se kolem požárů začaly šířit na internetu. V Portlandu místní šerif kritizoval obyvatele, kteří zřídili kontrolní stanoviště, aby mohli zastavovat auta poté, co se na sociálních sítích rozšířily zvěsti, že ohně zapalují členové hnutí za práva černochů Black Lives Matter a krajně levicového hnutí Antifa. Podle místních představitelů jsou tato obvinění nepodložená.