Své domovy muselo napříč Kalifornií opustit 250 tisíc lidí. Informoval o tom sever CNN.

Požár nazvaný Camp Fire vypukl minulý týden ve čtvrtek. Někteří lidé se snažili plamenům ujet, uvízli však v dopravních zácpách. Jejich těla byla poté nalezena v autech. Mezi oběťmi jsou také starší lidé, kteří neměli možnost rychle odjet či ti, kteří výzvy k evakuaci ignorovali. Kvůli vysokým teplotám se podařilo u některých případů najít jen zlomky kostí.

Kalifornii sužují mohutné požáry.
Nejhorší v dějinách Kalifornie. Ničivé požáry mají desítky obětí

Své domovy musela kvůli postupujícím plamenům opustit i řada celebrit jako je Lady Gaga, Kim Kardashian West a Martin Sheen. Herec Gerard Butler napsal na instagramu, že jeho domov v Malibu je „napůl pryč“.

Jedná se o nejhorší katastrofu od požáru Griffithova Parku v Los Angeles v roce 1933, který si vyžádal 29 mrtvých. Z hlediska počtu obětí se jedná o nejničivější požár v historii Kalifornie.

Požár zachvátil i okolí jihokalifornského Malibu
Oheň se v Kalifornii rychle šíří. Úřady evakuovaly letovisko Malibu

„Velmi jsme se báli,“ popsala starostka Paradise Jody Jones svůj útěk z města pro BBC. „Trvalo to dlouho, než jsme se dostali pryč. Ujížděli jsme autem, po obou stranách byly plameny. Bylo cítit horko a kouř, které se do auta dostávaly,“ dodala Jones.

Video: Úprk před požárem

Zdroj: Youtube

Ohnivá sezóna

Plameny zatím pohltily 45 tisíc hektarů, pod kontrolu se je podařilo dostat z jedné čtvrtiny.

Požáry jsou v suché Kalifornii poměrně časté, propukají zpravidla v období od léta do brzkého podzimu. Podle expertů ale může nyní kvůli klimatickým změnám trvat „ohnivá sezóna“ i celý rok. Loni sice v Kalifornii oficiálně skončilo pětileté sucho, ale většina ze severních dvou třetin státu je i nadále neobvyklé vyprahlá.

„Toto není žádná nová norma, je to nová abnormalita,“ uvedl guvernér Kalifornie Jerry Brown.

Sever Kalifornie zachvátil rozsáhlý požár
Sever Kalifornie zachvátil ničivý požár. Desetitisíce lidí musely uprchnout

Video: Dopravní zácpa v Paradise

Zdroj: Youtube