Nejkritičtější je situace právě na severu Kalifornie, kde požáry zatím zabily 29 lidí. Jen ve městě Paradise shořelo více než 6700 budov, včetně škol a nemocnice. Hoří však i na jihu Kalifornie, kde oheň ohrožuje plážová letoviska včetně Malibu. Zde si požár zatím vyžádal dvě oběti, jejichž těla byla objevena na příjezdové cestě v Malibu.

Kalifornii na západním pobřeží USA trápí požáry
Oheň v Kalifornii zabil již 25 lidí. Další desítky se pohřešují

Své domovy musela kvůli postupujícím plamenům opustit i řada celebrit jako je Lady Gaga, Kim Kardashian West a Martin Sheen. Herec Gerard Butler napsal na instagramu, že jeho domov v Malibu je „napůl pryč“. Odhaduje se, že své domovy již muselo na útěku před třemi hlavními ohnisky požárů opustit více než 300 tisíc lidí.

Už nyní se podle BBC jedná o nejhorší katastrofu od požáru Griffithova Parku v Los Angeles v roce 1933, který si vyžádal 29 mrtvých. Z hlediska počtu obětí se navíc podle agentury AP jedná o nejničivější požár v historii Kalifornie.

Guvernér chce federální pomoc

Guvernér Jerry Brown požádal amerického prezidenta Donalda Trumpa o federální pomoc. Výzva přišla den poté, co současný šéf Bílého domu pohrozil, že sníží finanční prostředky pro Kalifornii a označil za příčinu požárů „nedostatečné“ lesní hospodářství.

V americké Kalifornii řádí ničivé požáry
Požár v Kalifornii zachvátil luxusní domy v Malibu. Na severu umírali lidé

Brown na tiskové konferenci uvedl, že federální a státní vlády musí lépe spravovat lesy. Není to ale hlavní příčina problému. „Lepší správa všech lesů nezastaví změnu klimatu. A ti, kteří to popírají, rozhodně přispívají k tragédiím, kterých jsme nyní svědky. A budeme svědky i nadále,“ zdůraznil.

Sucho, teplé počasí připisované změnám klimatu a budování domů hlouběji v lesech způsobily, že období požárů v Kalifornii jsou delší a ničivější. Loni sice v Kalifornii oficiálně skončilo pětileté sucho, ale většina ze severních dvou třetin státu je i nadále neobvyklé vyprahlá.

„Věci nejsou takové, jaké byly před 10 lety. Rychlost šíření plamenů se proti dřívějšku exponencionálně zvýšila,“ řekl Mark Lorenzen, šéf hasičů v okrese Ventura County, který vyzval obyvatele, aby se nesnažili zůstávat ve svých domovech a urychleně se evakuovali. 

Proti požárům v Kalifornii zasahuje více než 8000 federálních, státních a místních hasičů, uvedl podle agentury AFP jejich zástupce Scott Jalbert. Severní požár nazvaný Camp Fire v neděli zabíral plochu 450 kilometrů čtverečních a byl podle mluvčího kalifornských hasičů Billa Murphyho pod kontrolou pouze z 25 procent. Jižní požár Woolsey Fire kontrolovali hasiči přibližně z deseti procent. 

Situace se však pravděpodobně bude kvůli silnému větru, který je hlášen na pondělí, dále zhoršovat.

Požár zachvátil i okolí jihokalifornského Malibu
Oheň se v Kalifornii rychle šíří. Úřady evakuovaly letovisko Malibu