„Čelíme nejhorší sezóně lesních požárů v historii naší provincie,“ řekl novinářům v pátek večer místního času premiér Britské Kolumbie David Eby. „Tato bezprecedentní situace vyvrcholila dnes večer. Jen za posledních 24 hodin se situace poměrně rychle zhoršila,“ poznamenal a vyzval občany, aby uposlechli výzev k evakuaci. Napříč Kanadou je podle vládního střediska pro monitorování požárů (CIFFC) aktivních 1046 požárů, z toho 236 hoří v Severozápadních teritoriích a 378 v Britské Kolumbii.

Pátrání po obětech požáru na havajském ostrově Maui
Obětí požáru na ostrově Maui přibývá. Záchranáři prohledali přes třetinu území

Evakuace byla ještě před 24 hodinami nařízena 4500 lidem v Britské Kolumbii, nyní se ale vztahuje na celkem 15 tisíc osob. Dalším zhruba 20 tisíc lidem evakuace hrozí. Město West Kelowna má celkem 36 tisíc obyvatel. Část evakuací se týká také oblastí severně od sousedního města Kelowna, v němž žije celkem 150 tisíc lidí.

Požáry v Kanadě:

Zdroj: Youtube

„Situace je teď nepředvídatelná a určitě nás čekají těžké dny,“ podotkl také Eby. Kolik přesně domů už shořelo, zatím není jasné, úřady ale hovoří o „značném počtu“. Na sociální síť X, bývalý twitter, místní nahrávají videa, na kterých jsou vidět domy a chaty hořící na břehu jezera Okanagan, které odděluje dvě části města Kelowna.

Z více než 1400 kilometrů vzdálené Yellowknife se mezitím evakuovala drtivá většina obyvatel města, kteří měli vyhrazený čas do pátečního poledne místního času, aby město opustili. Plameny zatím nedospěly k městu, úřady však varují, že zasažené by brzy mohlo být letiště i dálnice číslo 3 severně od něj. Zástupce teritoriálního hasičského sboru Mike Westwick řekl stanici CNN, že dobrou zprávou je, že oheň se za poslední dny příliš neposunul a drží se 15 kilometrů od kraje Yellowknife.