V Řecku jsou v plamenech rozsáhlé lesní plochy zejména na Peloponésu, ale i na západě a severozápadě země a živel si zde dnes vyžádal patnáct obětí. V Portugalsku hasiči zdolali silný požár v oblasti Sintry poblíž Lisabonu, ale dnes vypukly další dva požáry v centrální části země a na severu. Obyvatele Moskvy, sužované několik týdnů extrémně teplým počasím, začal tento týden zase trápit dým z hořících lesů a rašelinišť v okolí ruské metropole.

Rozsáhlý požár, který ve čtvrtek večer zachvátil rozsáhlé lesní plochy na Peloponésu, si vyžádal nejméně patnáct obětí na životech. Pět lidí bylo nalezeno mrtvých poblíž hotelu ve městě Areopolis asi 300 kilometrů jižně od Atén. Zde také podlehl srdečnímu infarktu jeden z hasičů. Dalších devět obětí si živel vyžádal poblíže města Zakharo na západě Peloponésu. Oběti oheň uvěznil nedaleko jejich domovů, nejméně šest z nich bylo nalezeno mrtvých v automobilech. Další lidé utrpěli zranění.

Úřady kvůli plamenům evakuovaly celé město Areopolis a v kraji Mesenie a v sousední Lakónii vyhlásily výjimečný stav. Řecké ministerstvo vnitra oznámilo, že situace je kritická a že požádalo o pomoc Evropskou unii.

Řečtí hasiči se dnes potýkali i s dalšími velkými požáry na severu Peloponésu a také na jiných místech země, například v regionech Joannina a Kastoria na západě a severozápadě, ale také na ostrovech v Jónském moři.

Jen za dnešek bylo z různých míst Řecka nahlášeno na 130 nových požárů. Jeden například propukl na plážích přímořského lázeňského střediska Lagonisi poblíž Atén, další u Elefsiny, kde se nachází jedna z největších řeckých ropných rafinérií.

V Portugalsku se dnes hasičům podařilo zdolat mohutný požár, který ve čtvrtek ráno zachvátil téměř 200 hektarů lesa a křovin v oblasti Sintry pouhých 30 kilometrů od Lisabonu. Hlavním cílem hasičů bylo udržet plameny v dostatečné vzdálenosti od místního horského pásma, kde se rozprostírá přírodní park Sintra Cascais, turisty i zámožnou klientelou hojně vyhledávaný zejména pro bujnou květenu.

Během dneška však propukly v Portugalsku další dvě mohutné ohnivé fronty. Jedna zasáhla oblast u Pampilhose da Serra v centrální části země, další přírodní park Peneda Geres na severu.

Několik týdnů extrémně teplého počasí musely do dneška prožít miliony obyvatel ruské metropole. V posledním týdnu se k jejich problémům přidal i silně páchnoucí dým z hořících lesů a rašelinišť v okolí Moskvy. Odborníci nicméně tvrdí, že letošní situace zdaleka není tak zlá jako například před pěti lety, kdy dým z rašelinišť snížil viditelnost v centru ruského hlavního města na pouhé desítky metrů.

Moskevští lékaři doporučují především starším obyvatelům metropole a lidem s dýchacími potížemi, aby vůbec nevycházeli do ulic, kde rozehřátý beton i asfalt často zvedají teplotu ke 40 stupňům Celsia.

V centrálním Rusku také jako každý rok hoří stovky hektarů rašelinišť, které mnohdy zapálí turisté odhozením nedopalku cigarety. Podobná ohniska je velmi těžké uhasit, v současnosti na tom podle informací ruského ministerstva pro mimořádné situace pracují stovky hasičů.

Řečtí hasiči bojují na jihu Peloponésu s mohutným lesním požárem

Nejméně šest mrtvých si dosud vyžádal mohutný požár, který ve čtvrtek večer zachvátil rozsáhlé lesní plochy na řeckém Peloponésu. Plameny, proti nimž bylo nasazeno několik hasičských sborů, ohrožují řadu vesnic, několik jich už museli jejich obyvatelé opustit, uvedly agentury.

Pět osob bylo nalezeno mrtvých poblíž hotelu ve městě Areopolis, které leží asi 300 kilometrů jižně od Atén. "V této chvíli je šest obětí. Jeden z nich je hasič," oznámily místní úřady. Není zatím jasné, zda pět civilistů byli místní obyvatelé nebo turisté.

Úřady daly kvůli plamenům evakuovat celý hotelový komplex a část města Areopolis a v celé rozsáhlé oblasti vyhlásily mimořádný stav, protože požár se stále nedaří dostat pod kontrolu a navíc na třech dalších místech na jihu poloostrova se šíří nové ohnivé fronty. Kvůli plamenům muselo být uzavřeno i hlavní silniční spojení mezi městy Sparta a Kalamata.

"Situace je kvůli silnému větru dramatická, zatím nešlo nasadit speciální leteckou hasicí techniku," řekl velitel místních hasičů Nikos Diamandis. Podle něho byla do hlavní operace poblíž hory Taigetos nasazena asi sedmdesátka hasičů a několik desítek vozidel. V pohotovosti jsou stále tři vrtulníky a dvě letadla, které nemohou vzlétnout kvůli silnému větru. Už v noci musely být evakuovány dvě vesnice, kemp a také klášter, plameny zatím pozřely přes dvacet domů.

"Požár nabyl velkých rozměrů, postupuje v několika frontách a povětrnostní podmínky jsou krajně nepříznivé, protože panuje vysoká teplota a fouká velmi silný vítr. Dnes se téměř jistě nepodaří oheň zdolat," oznámil v rozhlase prefekt Dimitris Drakos.

Hasiči se potýkají i s dalšími velkými požáry na severu Peloponésu a také na jiných místech Řecka, například v regionech Joannina a Kastoria na západě a severozápadě země, ale také na řeckých ostrovech v Jónském moři.

Jen za dnešek bylo z různých míst v Řecku nahlášeno 129 nových požárů. Jeden například řádí na plážích přímořského lázeňského střediska Lagonisi poblíž Atén, další u Elefsiny, kde se nachází jedna z největších řeckých ropných rafinérií.

Letošní léto provázené třemi vlnami mimořádně vysokých teplot přesahujících 46 stupňů Celsia je pro Řecko velmi tíživé, i následkem nebývale vysokého počtu lesních požárů, které zdevastovaly tisíce hektarů lesa a další vegetace. Plameny také připravily desítky obyvatel o střechu nad hlavou a 11 lidí o život.

Moskva a její okolí se potí a trpí v dýmu z požárů rašelinišť

Několik týdnů extrémně teplého počasí, kdy jistou úlevu přinášely jen náhlé prudké bouřky, musely do dneška prožít miliony obyvatel ruské metropole. V posledním týdnu se k jejich problémům přidal i silně páchnoucí dým z hořících lesů a rašelinišť v okolí Moskvy. Odborníci nicméně tvrdí, že letošní situace zdaleka není tak zlá, jako například před pěti lety, kdy dým z rašelinišť snížil viditelnost v centru ruského hlavního města na pouhé desítky metrů.

Moskevští lékaři však přesto doporučují především starším obyvatelům metropole a lidem s dýchacími potížemi, aby vůbec nevycházeli do ulic, kde rozehřátý beton i asfalt často zvedají teplotu ke 40 stupňům Celsia. Jen za poslední tři dny na letecké přehlídce MAKS 2007 nedaleko ruské metropole zkolabovalo kvůli vedru více než 400 lidí, především kvůli problémům s dýcháním a se srdcem.

Oficiální měření meteorologů hovoří o teplotách dlouhodobě překonávajících 30 stupňů. V posledních týdnech padl teplotní rekord v ruské metropoli v tolika případech, že rozhlasové stanice už přestaly nové rekordní hodnoty hlásit. Naopak dnešní ranní zpráva agentury ITAR-TASS, že od pondělí mají teploty přibližně o deset stupňů klesnout, měla nejspíš u posluchačů úspěch. "V posledních týdnech jsem v noci vůbec nemohl spát, budil jsem se zpocený vedrem. Snad teď bude líp," řekl ČTK třicetiletý moskevský rozhlasový novinář Alexej.

Radost z teplého počasí mají pochopitelně pouliční prodavači chlazených nápojů a zmrzliny, kterým vzrostly tržby. Mnoho mladých lidí se také osvěžuje v moskevských kašnách. Například v Alexandrovském parku v centru města se ve vodě tryskající okolo tamních soch neustále koupalo několik mladíků a dívek.

Méně příjemné osvěžení ale čeká na ty, kdo spěchají po moskevských ulicích. Už i ruská média si všimla nepříjemného faktu, že vlhkost, která zkondenzuje v naplno puštěných klimatizacích stéká dolů na chodníky lidem přímo na hlavy. "Udělejte s tím proboha něco," žádala moskevskou radnici v deníku Izvestija nejmenovaná čtenářka.

V centrálním Rusku také jako každý rok hoří stovky hektarů rašelinišť, které mnohdy zapálí turisté odhozením nedopalku cigarety. Podobná ohniska je velmi těžké uhasit, v současnosti na tom podle informací ruského ministerstva pro mimořádné situace pracují stovky hasičů.

Portugalští hasiči zdolali u Lisabonu mohutný lesní požár

Portugalským hasičům se dnes podařilo zdolat mohutný požár, který ve čtvrtek ráno zachvátil téměř 200 hektarů lesa a křovin v oblasti Sintry vzdálené pouhých 30 kilometrů od Lisabonu. S odvoláním na portugalskou Civilní obranu o tom informovala agentura AFP.

"Přišli jsme o 200 hektarů lesa," konstatoval starosta Sintry Fernando Seara.

K rychlému postupu ohnivé fronty přispěl prudký vítr, který vane v oblasti již několik dní. Úřady nasadily do boje proti plamenům 400 hasičů, stovku vozidel, čtyři speciální letadla a několik vrtulníků. Přesto muselo být z ohrožené oblasti evakuováno z preventivních důvodů několik desítek obyvatel.

Hlavním cílem hasičských sborů bylo udržet plameny v dostatečné vzdálenosti od místního horského pásma, kde se rozprostírá přírodní park Sintra Cascais, turisty i zámožnou klientelou hojně vyhledávaný zejména pro bujnou květenu.

Lokalizace požáru u Sintry znamená pro portugalské hasiče pouze částečnou úlevu, protože vzápětí dostali hlášení o vzniku dalších dvou mohutných ohnivých front. Jedna řádí v Pampilhose da Serra v centrální části země, další v přírodním parku Peneda Geres na severu. Hasiči ale předpokládají, že oba požáry se jim podaří zdolat ještě dnes.

Přes mimořádně suché léto poznamenané extrémními teplotami prožívá letos Portugalsko relativně klidnou situaci pokud jde o počet lesních požárů. Za prvních sedm měsíců zdevastovaly plameny v zemi něco kolem pěti tisíc hektarů vegetace, což je ve srovnání se stejným obdobím několika předcházejících let výrazně méně. Od roku 2003 do loňska zničily požáry na portugalském území přes 900.000 hektarů lesa.