Podle odhadů řeckého ministerstva financí mohou škody stát více než 0,6 procenta hrubého domácího produktu, což je asi 1,2 miliardy eur (zhruba 33 miliard korun). Po požárech mohou v zemi navíc nastat záplavy.

Dva velké požáry v Elidě na Peloponésu se hasiči ještě sice snaží zvládnout, ale oheň není již tak silný. V Řecku plane celkem třicítka požárů, z nichž sedm se podařilo dostat částečně pod kontrolu. Ke snížení počtu požárů v posledních dnech přispěl pokles teplot a zmírnění větru. Nedaleko obce Seta na Euboii (Evii) jsou již jen slabá izolovaná ohniska. Na boji se živlem se kromě více než 800 řeckých hasičů a 800 řeckých vojáků podílejí i desítky hasičů a letounů z dvacítky zemí.

Náměstek řeckého ministra financí Christos Folias dnes uvedl, že dopad odhadované ztráty 0,6 procenta hrubého domácího produktu na rozpočet zatím není jasný. Řecko plánuje pro letošní rok rozpočtový deficit 2,4 procenta; i pokud by celou škodu zaplatila vláda, zřejmě by se stále ještě vešla do tříprocentního limitu schodku stanoveného Evropskou unií.

Plameny podle úřadů citovaných televizí Skai připravily o život 63 osob a 16.000 lidí vzaly přístřeší. Oheň zničil nebo poškodil 4500 domů. Při sérii požárů z posledních dnů shořelo téměř 184.000 hektarů lesů, sadů a hájů. Řecké úřady zatím nemohou určit přesné škody. Na pomoc obětem už vláda slíbila uvolnit celkem 200 milionů eur (asi 5,5 miliardy Kč). Za letošek oheň v zemi zničil 269.000 hektarů, což je nejvíce za všechna léta, co se začaly škody způsobené požáry registrovat.

Evropský komisař pro ochranu životního prostředí Stavros Dimas varoval před možnými záplavami v postižených oblastech. Důvodem podle něj je, že půda bude tak vyprahlá, že se do ní voda nebude vsakovat. Evropská unie by podle komisaře mohla finančně přispět na rekonstrukci zasažených regionů. Katastrofa podle něj bude mít dlouhodobé sociální důsledky, pokud jde o nezaměstnanost zemědělců a narušení sociálních struktur. Požáry také zničily ekosystém, který bude potřebovat desítky let, aby se obnovil. Jen 20 procent rozlohy Řecka pokrývají lesy, a toto procento rok od roku klesá.

Papež Benedikt XVI. dnes odsoudil "kriminální činy" žhářů v Řecku, jejichž "nezodpovědné chování" ohrožuje lidi a "ničí životní prostředí". Od počátku léta zde bylo v souvislosti s požáry obviněno 33 osob: 15 z nich z úmyslného založení ohně a 18 z nedbalosti.

V Řecku vázne vyplácení slíbeného odškodného postiženým, a to hlavně kvůli byrokratickým překážkám a neschopnosti úředníků sjednotit se na potřebných dokumentech. Banky, které peníze vyplácejí, zůstávají nicméně otevřené nezvykle do pozdních večerních hodin, aby bylo obslouženo co nejvíce lidí. Padají už první obvinění, že se na tragédii chtějí přiživovat i podvodníci.

Na aténském náměstí Syntagmatos se večer konala protestní demonstrace několika tisíc lidí, kteří kritizovali vládu z neschopnosti se s požáry účinně vypořádat.