Po přerušení telekomunikačního spojení v malé oblasti s více než dvěma miliony lidí panuje podle reportéra BBC v Pásmu chaos. Eskalace překvapila generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Stále větší strach mají i rodiny rukojmích unesených Hamásem, které vyzvaly izraelskou vládu, aby se s nimi sešla a vysvětlila jim, zda zesílení úderů neohrozí životy jejich blízkých.

Protiizraelský protest na letišti v Machačkale
Hon na Židy. Letadlo z Izraele na ruském letišti ohrožoval rozzuřený dav

„Přešli jsme do nové fáze války. Dnes v noci se země v Gaze otřásla. Útočili jsme nad zemí i pod zemí, útočili jsme na teroristy na všech úrovních a všude,“ řekl ministr Galant.

Už před ním mluvčí armády Daniel Hagari prohlásil, že armáda v noci zneškodnila další dva velitele Hamásu, jeden velel vzdušným jednotkám a druhý námořním. Armáda podle Hagariho v noci zasáhla na 150 podzemních cílů Hamásu.

Druhá fáze války s Hamásem

Netanjahu pozemní operaci označil za druhou fází války s Hamásem, která bude uvnitř Pásma Gazy obtížná a dlouhá. Galant prohlásil, že Izrael nemá zájem na rozšiřování války, ale je připraven na všech frontách. Armáda podle něj Hamásu zasazuje těžké rány. Armáda upřesnila, že společně nasadila tankové, ženijní a dělostřelecké jednotky. Izraelská armáda podle agentury DPA uvedla, že po rozšíření pozemní operace identifikovala a zasáhla několik teroristických buněk.

Izraelský voják sedí na tanku během příprav na pozemní manévry v Pásmu Gazy, 28. října 2023
Opustí Česko OSN kvůli sporné rezoluci? Přečtěte si, co říkají jednotlivé body

Podle několika svědectví citovaných agenturou AFP izraelská armáda bombardovala mimo jiné okolí nemocnice Šífa v Gaze a takzvané indonéské nemocnice v Bajt Lahíja na severu pásma. V pátek večer armádní mluvčí řekl, že v nemocnici Šífa má Hamás "velitelská střediska", což Hamás popřel.

Pásmo Gazy čelí od 7. října kromě bombardování i totální blokádě, Izrael mu odstřihl elektřinu a dodávky vody, potravin, léků i paliva, které přitom potřebují nemocnice pro výrobu elektřiny a fungování životně důležitých přístrojů pro tisícovky zraněných. Od pátečního večer nefunguje v oblasti ani internet a mobilní telefony, lidé nemají zprávy o svých blízkých a například řidiči sanitek jezdí pro raněné jen podle toho, kde slyší exploze. Některá média mají kusé informace díky satelitním telefonům.

Sanitky se nemohou dostat ke zraněným

„Za takových okolností není možná evakuace pacientů ani bezpečné vyhledání úkrytu. Sanitky se kvůli nefunkční elektrické síti nemohou dostat ke zraněným,“ upozornil dnes šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus, který opět vyzval k okamžitému jednání o příměří. K tomu dnes znovu vyzývali lidé i na propalestinských demonstracích, mimo jiné v Londýně a v Istanbulu.

Izrael odpověděl na útoky Hamásu ostřelováním Pásma Gazy. Ilustrační snímek
Pásmo Gazy zasáhlo silné ostřelování. Izrael zahajuje pozemní invazi, píší média

Na istanbulské demonstraci turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Izrael se dopouští „válečných zločinů“, a zároveň zopakoval svůj názor, že Hamás vládnoucí v Pásmu Gazy není teroristická organizace. Izrael následně oznámil, že po turecké kritice izraelského boje stahuje z Turecka své diplomaty a přehodnotí vztahy s Ankarou.

Masivní protesty v New Yorku

Kvůli rozsáhlému protestu muselo být v pátek večer místního času (v noci na dnešek SELČ) uzavřeno centrální nádraží v New Yorku, kde lidé v nádražní budově požadovali příměří mezi Izraelem a Hamásem.

Podle Reuters tuto demonstraci zorganizovala židovská skupina. „Odmítáme, aby naše bolest byla využívána k ospravedlnění útoků proti jiným lidem,“ řekl jeden z účastníků akce.

Narážel tak na útok Hamásu na Izrael ze 7. října, který si vyžádal podle izraelských statistik vyžádal na izraelské straně na 1400 obětí, včetně dětí. Odvetné izraelské útoky na Pásmo Gazy připravily podle dnešních zpráv Hamásem ovládaných úřadů o život více než 7700 Palestinců, včetně asi 3500 dětí.

Dým stoupá ze severní části pásma Gazy v důsledku izraelského náletu poblíž hranic s Gazou 28. října 2023.Dým stoupá ze severní části pásma Gazy v důsledku izraelského náletu poblíž hranic s Gazou 28. října 2023Zdroj: Profimedia

Pozemní operace v Pásmu Gazy v sobotu odsoudilo mimo jiné saúdskoarabské ministerstvo zahraničí. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk uvedl, že OSN obává, že pozemní operace si v případě dalšího rozšíření může vyžádat další tisícovky civilních obětí. Generální tajemník OSN Guterres řekl, že je překvapen vystupňováním bombardování Pásma Gazy ze strany Izraele a zopakoval výzvu k okamžitému humanitárnímu příměří.

Zničené budovy v Pásmu Gazy po odvetném útoku Izraele
Jen prach a trosky. Satelitní snímky ukazují Pásmo Gazy před a po bombardování

Spojené arabské emiráty dnes požádaly, aby se kvůli izraelské pozemní ofenzivě a přerušení telekomunikačních sítí v Pásmu Gazy „co nejdříve“ sešla Rada bezpečnosti OSN.

Na přerušení telekomunikačního spojení v Pásmu Gazy po výzvách řady uživatelů sociálních sítí reagoval dnes americký miliardář Elon Musk, který oznámil, že jeho satelitní komunikační systém Starlink poskytne své služby mezinárodně uznaným humanitárním organizacím v Pásmu Gazy.