Donedávna jasný favorit Romney má slušný náskok ve státě Arizona, ale všichni republikánští kandidáti zaostávají za demokratickým prezidentem Barackem Obamou.

Podle ankety má Romney v Michiganu podporu 37 pravděpodobných republikánských voličů, zatímco bývalý senátor Santorum 35 procent. Texaského senátora Rona Paula by volilo 13 procent dotázaných a bývalého předsedu Sněmovny reprezentantů Newta Gingriche osm procent. "V Michiganu je situace zcela vyrovnaná," řekl Lee Miringoff, šéf ústavu pro veřejné mínění na vysoké škole Marist College, který průzkum pro NBC provedl.

Náskok

Romney se přitom v Michiganu narodil, jeho otec tu byl guvernérem a při minulých volbách tu v roce 2008 v primárkách snadno zvítězil. Romney zda donedávna jasně vedl, ale jeho náskok se začal tenčit po nečekaném úspěchu Santoruma při hlasováních v Minnesotě, Coloradu a Missouri.

V Arizoně, kde budou v úterý také primárky, vypadá situace pro Romneyho nadějněji, protože ho zde hodlá volit 43 procent republikánů. Pro Santoruma je 27 procent, Gingrich s Paulem za nimi zaostávají.

Rick Santorum si vede ještě lépe na celostátní úrovni. Podle ankety univerzity Quinnipiac by ho volilo 35 procent republikánů, zatímco Romneyho 26 procent. Newt Gingrich má podporu 14 procent a Ron Paul jedenácti procent dotázaných.

Vyrovnaná pozice

Ještě hůře by Romney dopadl, kdyby Gingrich a Paul z klání odstoupili. Za takových okolností by měl Santorum náskok 50 ku 37 procentům.
Průzkum agentury AP a institutu GfK ukazuje na celostátní úrovni vyrovnané pozice. Podle něj by 33 procent dotázaných chtělo, aby republikánskou nominaci pro listopadové prezidentské volby získal Santorum, zatímco 32 procent je pro Romneyho. Gingrich a Paul mají po 15 procentech.

Podle této ankety by ale všichni kandidáti nyní jasně prohráli s demokratem Obamou. Prezident má náskok osmi procent před Romneym, devíti procent před Santorumem a desíti procent před Gingrichem i Paulem.

Klíčový je fakt, že Obama si polepšil mezi nezávislými voliči, kteří obvykle volby rozhodují. Nyní by ho volilo šest z deseti nezávislých.
Vyrovnaná situace mezi republikány zvýšila význam dnešní televizní debaty v Arizoně. Předcházející debaty měly na následující primárky značný vliv a pomohly Gingrichovi vyhrát v Jižní Karolíně a Romneymu zvítězit na Floridě.

Po primárkách 28. února v Michiganu a Arizoně se bude hlasovat v deseti státech najednou v rámci takzvaného superúterý 6. března.