Jedna ze složek v limetkové šťávě, pokud je vystavena na kůži slunečnímu svitu, může způsobit změnu její barvy jako při popálení jedovatým břečťanem nebo medúzou. Tyto skvrny pak vydrží celé měsíce, napsal newyorský dermatolog Scott Flugman v magazínu Archives of Dermatology.

Citlivost vůči UV parskům

Mexická piva, především pak Corona, jsou obvykle servírována s měsíčkem limetky nastrčeným do hrdla lahve. Piják limetku zasune dovnitř a zatímco drží palcem hrdlo, otočí pivo dnem nahoru, aby se tekutiny smísily.

Pokud ale není dost opatrný, bublinky v pivu rozstříknou limetkovou šťávu všude kolem a také na jeho - nebo její - kůži. Podráždění kůže a změnu její barvy způsobuje látka psoralen, která zvyšuje citlivost vůči ultrafialovým paprskům. Psoralen obsahují i citrony, ale není v nich tak silný. "Jde jen o kosmetickou záležitost," řekl Flugman agentuře Reuters, "ale může způsobit emotivní problémy.

Ihned umýt

Lidé se můžou bát, že je to něco vážného - mají hnědé skvrny, na které se celé měsíce dívají." A pak se podle něj obvykle diví, když se jich dermatolog zeptá, jestli nepili v poslední době mexické pivo. Pomoc je jednoduchá. Pokud se člověk pocáká mexickým pivem s limetkou, měl by se hned opláchnout; rozhodně nesedět na slunci. A pokud to pro danou chvíli není možné, pak by si "na to měl aspoň hodit ručník", dodal Fugman.