Girkin alias Strelkov podle žaloby působil u povstalců s požehnáním Kremlu, když jeho jednotka sestřelila Boeing 777 letící z Amsterodamu do Kuala Lumpur. Všech 298 lidí na palubě zahynulo.

Žaloba byla podle listu podána ve středu v Chicagu ve jménu pozůstalých po 18 cestujících a opírá se o vyjádření Girkinovy jednotky na ruské sociální síti po sestřelu: „Varovali jsme je – nelítejte po našem nebi."

Povstalci se tehdy údajně zprvu domnívali, že sestřelili transportní letoun ukrajinského letectva. Vzkaz byl vymazán vzápětí poté, co se ukázalo, že rebelové nejspíše omylem sestřelili boeing namísto antonova. Veřejně ale separatisté vždy popírali odpovědnost za zkázu MH17.

Spoluvina Kremlu

Žaloba obviňuje také Kreml, že je za neštěstí spoluodpovědný, a to nejen kvůli Girkinovi, ale i údajnému dodání rakety, která boeing sestřelila.

Advokát Floyd Wisner se při podání žaloby opírá o americký zákon o ochraně obětí mučení, který umožňuje soudit občany cizích zemí. V žalobě podle Wisnera „nejde o peníze", ale má přimět Girkina zodpovědět otázky pozůstalých a také přinutit Rusko, aby spolupracovalo s mezinárodní justicí.

Separatisté obvinění opět odmítli. „Vyšetřování ještě není ukončeno. Jakákoli obvinění a žaloby jsou dosud neopodstatněné," řekl agentuře Interfax jménem doněckých separatistů Eduard Basurin.

„Velitel se nebude vyjadřovat. Jestli ti lidé jsou idioti, tak jsou idioti," nechala se slyšet v moskevském rozhlase Girkinova mluvčí a manželka Miroslava Reginská.

Sám Girkin na internetu ironicky napsal, že se cítí být skoro miliardářem, protože „dlužit 900 milionů je skoro totéž jako mít stovky milionů". Kritizoval západní žalobce, jejichž „celá morálka a všechny ‚společné lidské hodnoty' mají peněžní vyjádření".

Žalovány – ve jménu jedné vdovy – jsou také malajsijské aerolinky za to, že letěly přes zónu válečného konfliktu. Malaysia Airlines se zdržely vyjádření.

Mezinárodní tribunál

Výsledky oficiálního vyšetřování, svěřeného Nizozemsku kvůli národnosti většiny obětí, ještě nebyly oznámeny. Vyšetřovatelé se údajně přiklánějí k verzi o tom, že letadlo zničila raketa odpálená z povstaleckého území, zatímco Moskva se pokouší svalit vinu na Ukrajince.

Malajsie v těchto dnech na půdě Rady bezpečnosti OSN předložila oficiální návrh, aby o viníkovi katastrofy rozhodl mezinárodní soudní tribunál. Rusko ale návrh, který podporuje i Nizozemsko a Ukrajina, odmítá – a disponuje právem veta. O rezoluci by se podle médií mohlo hlasovat příští úterý.

Strelkov sám sebe v rozhovorech označuje za profesionálního agenta tajných služeb, nikoli vojenského velitele. Bývalý dlouholetý příslušník ruské tajné policie FSB a vojenské rozvědky GRU působil podle svého vyjádření v bojových operacích v Bosně a v Podněstří i v obou čečenských válkách na přelomu století. Nyní žije v Moskvě, protože Kremlu se údajně znelíbil a z Donbasu byl svými veliteli odvolán.