"Je to špatná věc," prohlásil tuto středu při své tradiční středeční generální audienci na náměstí svatého Petra ve Vatikánu. "Je mi velmi smutno, když sloužím mši zde na náměstí nebo v chrámu a vidím, kolik mobilních telefonů se zvedlo nad hlavy. A nejsou to jen mobily věřících, ale i mnohých kněží a biskupů."

| Video: Youtube

Katolické noviny The Catolic News Service na Twitteru uvedly, že papežův hlas zněl "rozčileně".

"Prosím! Mše není přehlídka," žádal papež.

Papežovy poznámky, pronášené údajně často mimo plán, si získaly v katolickém tisku popularitu. Nejinak tomu bylo i s touto, kterou The Catolic News Service komentovaly na Twitteru slovy: "Papež dnes během své generální audience vyjádřil něco přímo od srdce - je už unavený z toho, jak se musí během mší dívat na tolik telefonů." 

Není to ostatně poprvé, co se papež František zaměřil určitým slovním obratem na používání mobilů. Naposledy se to stalo letos v květnu, když při proslovu k lidem shromážděným na vatikánském náměstí svatého Petra vyzval katolíky, aby "používali své Bible se stejnou četností, s jakou sahají po svých mobilních telefonech". 

Loni je zase požádal, aby je používali citlivě a s ohledy na druhé. "Víme, že mobilní telefony dokážou lidi někdy spíš rozdělovat, místo aby je sbližovali. Například když při společné večeři každý jen surfuje na svém telefonu nebo když jeden z manželů usne při marném čekání na druhého, který tráví hodiny tím, že si hraje se svým mobilem."

jinými slovy, píše The Washington Post, mobily mohou podle papeže Františka věřící rozptrylovat a odvádět od jejich vztahu k Bohu. "Pozvedněte svá srdce. Ne své mobilní telefony, abyste si pořídili snímek," vyzval papež věřící i kněží během svého týdenního poselství.

Apel proti mobilům přitom nebyl jediným překvapením, které přišlo tento týden z centra katolické církve. Ve čtvrtek Vatikán oznámil, že už nebude prodávat ve svých obchodech cigarety. "Svatý stolec nemůže přispívat k činnostem, které jasně poškozují zdraví lidí," uvedl Vatikán v prohlášení.