"Po 48 hodinách je šance na nalezení někoho živého velmi nízká," uvedl Eduardo Angelo, který šéfuje záchranným operacím. "S touto verzí však stále pracujeme," dodal. 

Přístup do oblastí je obtížný

Pátrání po obětech bylo v neděli odpoledne přerušeno, a to kvůli obavám, že by mohlo dojít ke kolapsu další přehrady stejné důlní společnosti. Obyvatelé těch částí města, které leží v dosahu přehrady s označením B6, museli být kvůli nebezpečí evakuováni. Domovy muselo opustit zhruba 24 tisíc lidí, experti však odpoledne uvedli, že druhá přehrada by měla vydržet a pátrání bylo opět obnoveno.

V brazilském dole se protrhla přehrada s hlušinou
Brazilské úřady obnovily pátrání po obětech. Evakuovaly 24 tisíc lidí

Přístup do oblastí je však velmi obtížný. Na některých místech je bahno hluboké až 15 metrů. Pomáhají vrtulníky i těžká technika. Záchranáři již prý nalezli autobus, který přepravoval zaměstnance. Dovnitř se však zatím nedostali, a tak není jisté, jestli někdo zůstal naživu.

Zdroj: Youtube

"Stále mám naději," řekla serveru BBC Nelia Fonsecová, která ztratila 35letého manžela, jenž pracoval v dole. 

Izraelská armáda vyslala do Brazílie 130 žen a mužů, kteří měli podle podplukovníka Jonathana Conricuse pomáhat s hledáním obětí i péčí o pozůstalé. Součástí delegace jsou jednotky K-9 s pátracími psy, hasiči i speciální jednotka potápěčů.

Pomoc z Izraele

Izraelci na místo vyrazili na příkaz premiéra Benjamina Netanyahu, který je blízkým spojencem brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, a ve Venezuele by měly působit minimálně týden.

Masa odpadu z železného dolu v pátek zaplavila administrativní budovy společnosti Vale, kde se tou dobou nacházely stovky zaměstnanců. Bahno zasáhlo také blízké sousedství Vila Ferteco a někteří obyvatelé uprchli na poslední chvíli.

V brazilském dole Corrego de Feijao se protrhla přehrada s hlušinou
V Brazílii se protrhla přehrada s hlušinou. Bahno zavalilo okolní stavby

„Viděl jsem bahno, jak se valí dolů z kopce a cestou dolů vyvrací stromy. Byl to ohromný hluk,“ popsala reportérům Simone Pedrosa, která tragédii pozorovala z osm kilometrů vzdáleného Parque Cachoeira. Pětačtyřicetiletá žena nasedla společně se svými rodiči do automobilu a odjela na nejvyšší bod v okolí. „Pokud bychom se vydali opačným směrem, byli bychom po smrti. Nikdy ten hluk nedostanu z hlavy, je to trauma na které nikdy nezapomenu.“

Ve městě je těžba hlavní hospodářskou činností, a zároveň příčinou této nebývalé tragédie, která poznamená další generace," uvedla Julia Carneiro, zpravodajka BBC v Brazílii. Podle ní je nyní řeka Paraopeba, která městem protéká, zabarvena zbytky železné rudy, plavou zde mrtvé ryby a výrazně zapáchá. 

Proč se přehrada protrhla, zatím není jasné. Vale, největší těžební společnost v Brazílii, která komplex vlastní, uvedla, že byly dodrženy veškeré bezpečnostní postupy. Podle nich kontrola loni v září zjistila, že je nádrž stabilní. Vláda společnosti udělila dvě pokuty a na účtech obstavila v přepočtu padesát miliard korun na náhradu škod.

Tragédie zničila město

Starosta města Brumadinho Avimar de Melo Barcelos nadnárodní firmu kritizuje. Podle něj se chovala "nedbale a nekompetentně" a může za protržení přehrady. Stát Minas Gerais pak obvinil ze špatného dohledu nad společností. "Tato tragédie zničila naše město," řekl.

Zdroj: Youtube

Prezident Vale Fabio Schvartsman v televizním rozhovoru zdůraznil, že firma dodržovala bezpečnostní doporučení mezinárodních odborníků. "Já nejsem důlní technik, řídil jsem se radami techniků a vidíte, co se stalo. Nestačilo to," řekl.

K nehodě došlo přibližně tři roky poté, co Brazílii potkalo vůbec nejhorší podobné neštěstí v historii. Ve stejné oblasti se tehdy protrhla jiná přehrada provozovaná společností Vale SA a pod nánosy bahna skončila řada obytných domů. O život tehdy přišlo 19 lidí.

Bombový útok v katedrále na filipínském ostrově Jolo
Bombový útok na jihu Filipín. Dvojice explozí zabila 20 lidí a desítky zranila