Mezi letošními oběťmi je 84 novinářů, kameramanů a techniků. Dalšími zabitými pak jsou zaměstnanci médií, kteří pracovali jako řidiči, ochranka či pomocný personál. O život přišli při cílených atentátech, bombardování i v situacích, při nichž se dostali do křížové palby. Z celkového počtu zabitých bylo šest žen.

Nejnebezpečnějším místem pro výkon novinářské profese je Afghánistán, v němž přišlo o život šestnáct pracovníků médií. Jedenáct jich zemřelo v Mexiku, kde jsou novináři častým cílem organizovaného zločinu.

Devět žurnalistů zahynulo v Jemenu, osm v Sýrii, sedm v Indii a šest v Somálsku. Po pěti mrtvých si shodně připsal Pákistán i Spojené státy. V Evropě byli zabiti čtyři novináři – a to ve Francii, Bulharsku, Turecku a na Slovensku.

Smrt kritika saúdskoarabské vlády

Velkou pozornost IFJ věnovala vraždě saúdského novináře Džamála Chášukdžího, která podle ní odráží současnou bezpečnostní krizi pro novináře. Kritik saúdskoarabské vlády, který přispíval do amerického deníku Washington Post, byl zabit v říjnu na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.

Na seznamu nechybí ani slovenský investigativní novinář Ján Kuciak, který byl v únoru zavražděn společně se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou. Podle nepotvrzených informací slovenských médií si jeho vraždu objednal kontroverzní podnikatel Marian Kočner, o němž Kuciak opakovaně psal.