Z informací webu Russianplanes (který byl mezitím uzavřen) vyplývá, že stroj byl 6. prosince 2017 v Buenos Aires a o den později letěl ze Zeleného Mysu v Senegalu do Moskvy. Úkolem SLO Rossija je transport nejvyšších představitelů státu a vlády.

Jak uvedla argentinská ministryně vnitra Patricia Bullrichová, právě tehdy měl být kokain přepraven v kufrech diplomatů.

Kancelář prezidenta Ruské federace Vladimira Putina jakékoliv nařčení odmítá. Jeho mluvčí sdělila agentuře Interfax, že informace o účasti letounu SLO na přepravě kokainu neodpovídá skutečnosti.

„Novináři dospěli k závěrům na základě nepřesných informací – v tomto případě fotografie, kterou lze pomocí moderních technologií snadno zfalšovat,“ prohlásila prezidentovým jménem.

Vloni v prosinci bylo v souvislosti s tímto případem zadrženo pět lidí, z toho tři v Rusku.

Zatčeni byli technický spolupracovník velvyslanectví Ali Abjanov, jenž měl kokain do Moskvy propašovat, argentinský policista Ivan Bliznjuk a Vladimir Kalmykov a Ištimir Chudžamov, kteří si zavazadla na letišti vyzvedli.

Podle agentury Interfax akci zorganizovala skupina bývalých zaměstnanců velvyslanectví. Řídil ji pracovník ambasády Andrej Kovalčuk, který uprchl do Německa. Rusko na Kovalčuka vydalo mezinárodní zatykač.

Podle některých médií je do aféry zapleten i první tajemník ruského velvyslanectví Oleg Vorobjov.