Těsně poté, co odvolací soud v Haagu potvrdil dvaasedmdesátiletému Slobodanu Praljakovi dvacetiletý trest, bývalý generál vykřikl: "Praljak není zločinec! Váš rozsudek odmítám!" Pak si ke rtům přiložil malou hnědou lahvičku a v přímém záběru kamer ji vypil. Jeho právník se k němu na chvíli sklonil, aby se vzápětí ozval také: "Můj klient říká, že si vzal jed." Informuje o tom agentura AFP, jejíž reportéři byli na místě.

Šokující a bezpříkladná scéna se odehrála těsně po vynesení konečného rozsudku, který kromě trestu pro Praljaka schválil i 25 let vězení pro Jadranka Prliće, bývalého premiéra neuznané, ale Záhřebem podporované Chorvatské republiky Herceg-Bosna. 

Zatímco soudní úředníci obklopili kolabujícího Praljaka, předseda soudního tribunálu Carmel Agius okamžitě přerušil jednání. Během několika minut dorazila ambulance, nad soudní budouvou se objevil i záchranářský vrtulník. Několik lékařů záchranky, kteří se dostavili do soudní síně s přenosným vybavením, se snažilo Praljakovi pomoci, ale posléze byla oznámena jeho smrt. Soudní úředníci žádali všechny přítomné, ať zachovají klid.

Praljak byl obviněn z toho, že v listopadu 1993 nařídil zničení starobylého města Mostar pocházejícího ze 16. století, čímž se podle prvoinstančního mezinárodního soudu "dopustil nepřiměřených škod spáchaných na muslimském civilním obyvatelstvu". Město zažilo jeden z nejhorších chorvatsko-muslimských střetů, při němž bylo zničeno téměř 80 procent jeho východní části.

Ve válce byl zbořen i původní obloukový Starý most, postavený během osmanské éry v 16. století. Jeho destrukce se stala symbolem válečné devastace Bosny, po skončení bojů byl ale obnoven. Odvolací soud nicméně v rozsudku připustil tu část Praljakovy obhajoby, podle níž byl most legitimním vojenským cílem.

"Je to jen starý most," tvrdil Praljak už v roce 1993, aniž by uvažoval o tom, jaký citový dopad mělo zničení mostu na běžné obyvatele Bosny. 

Bosenští Chorvaté a muslimové byli v době válečných konfliktů v bývalé Jugoslávii, probíhajících postupně od roku 1991 až do roku 2001, převážně spojenci, kteří společně bojovali proti Srbům. Během 11 měsíců mezi lety 1993 a 1994 však bojovali mezi sebou navzájem. Praljak velel bosensko-chorvatským silám od července do listopadu 1993.