V kostele, který byl otevřený pouze pro příbuzné dívek, jejich spolužáky, učitele a městské zástupce, byla vystavena dvojice rakví a trojice uren. Smuteční mši sloužil kněz Wojciech Pawlak, který dívky učil náboženství. Při kázání mluvil zejména o jejich přátelství. „To přátelství je spojovalo a bude je spojovat… navždy,“ prohlásil.

Pětice patnáctiletých dívek chtěla minulý pátek únikovou hrou oslavit narozeniny jedné z nich, v areálu však vypukl požár. Dívky sice nepřišly do přímého kontaktu s ohněm, s největší pravděpodobností však zemřely v důsledku nadýchání se všudypřítomného kouře. Když hasiči dorazili na místo tragédie, bylo všech pět děvčat již po smrti.

Bezprostřední příčinou požáru byla podle prokuratury netěsná nádoba s plynem. V neděli policie zadržela vnuka majitelky podniku Milosze S., kterého obvinila, že „vědomě přispěl ke vzniku nebezpečí a neúmyslně přispěl ke smrti pěti lidí“.

Zadržený a obviněný muž fakticky připravoval únikové místnosti. Podle mluvčího prokuratury ale nebral na vědomí, že místnosti nejsou správně vytápěny a postrádají nouzové východy.

Uzavření podniků s únikovými hrami

V Polsku se nachází více než 1100 areálů provozujících únikové hry. Po páteční tragédii je začaly hromadně kontrolovat polské úřady. Kvůli nesplnění bezpečnostních předpisů jich zatím několik desítek musely uzavřít. Ministerstvo vnitra zároveň připravilo přísnější bezpečnostní předpisy pro podobné areály.