Přechod Rafah by měl být podle plánu otevřen zkušebně na dobu tří dnů. Klíčovou roli při jeho otevření a při uzavírání dohody mezi Hamásem a Abbásovým hnutím Fatah o vzájemném usmíření a předání hraničních přechodů sehrál Egypt.

Zeď oddělující Izrael a pásmo Gazy
Izrael zlikvidoval tunel z Pásma Gazy, nejméně sedm mrtvých

Hamás obsadil Gazu násilně v roce 2007, Fatah ovládal Západní břeh Jordánu. Předání administrativního dohledu nad hraničními přechody se tak považuje za první krok ke sjednocení Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu pod mezinárodně uznávanou vládu palestinské národní jednoty.

Podle palestinské tiskové agentury Maan dohlíží na přechod Abbásova pohraniční stráž, jejímž úkolem je údajně především pomáhat lidem se zdravotními potížemi či jinými obtížemi a studentům. Podle palestinských zástupců z pohraniční agentury v Gaze však policejní síly Hamásu stále hlídkují v oblastech kolem hranice, což naznačuje, že islámské hnutí si chce i nadále udržet nad Pásmem Gazy silnou kontrolu.

Obě palestinské frakce by se měly setkat v úterý v Káhiře při společném jednání, které se bude zabývat otázkami bezpečnosti a vlády v Gaze, a dále plánovaným uspořádáním voleb. Na vyřešení těchto otázek závisí, zda dohoda o vzájemném usmíření zůstane platit natrvalo. 

Zeď oddělující Izrael a pásmo Gazy
Hamas je ochoten smířit se s Fatahem a rozpustit vládu v Pásmu Gazy

Hamás, který Spojené státy i Evropská unie považují za teroristickou organizaci, je pod finančním i politickým tlakem z domova i ze zahraničí, aby se vzdal dohledu nad Gazou a umožnil jednotnou vládu nad oběma palestinskými územími. 

Pásmo Gaza se po obsazení Hamásem dostalo do oboustranné mezinárodní blokády ze strany Egyptu i Izraele, což vedlo k ekonomickému kolapsu celé oblasti. Tuto situaci pak ještě zhoršily tři válečné střety s Izraelem, které těžce poškodily místní infrastrukturu.