Na dospělých, kteří si namalují tvář na bílo, rty rudě, nasadí si červený nos a oblečou pestrobarevný šat, je ale přece jen něco podezřelého. Nedávné události potvrzují, že hluboko zakořeněná obava a odpor ke klaunům má reálný základ.

Zrození Temného rytíře

Jen obtížná doba, kdy se klauni s noži a baseballovými pálkami toulají po Americe, Británii i Německu a terorizují naše děti a přátele, může dát vzniknout novým hrdinům. Garry Bedford, přes den stavitel, v noci Batman, se rozhodl, že v Cumbrii na severozápadě Anglie sjedná pořádek. Čtenářům jej představuje sever Mirror.

47letý otec si uvědomil, že co dospělým může připadat jen znepokojující, malé děti děsí. Proto se rozhodl v kostýmu vyrazit do ulic a vrátit jim pocit bezpečí. Po telefonu navíc předstírá, že je Temný rytíř a uklidňuje děti ve městě. Říká jim, že se není čeho bát, protože Batman už zajal Jokera a po ulicích už se pohybují jen jeho snadno porazitelní poskoci, s kterými si poradí raz dva. „Sjednali jsme bat-linku, na kterou nám můžou vystrašení lidé volat," svěřil se Bedford. Právě teď s dalšími dvanácti dobrovolníky telefonicky uklidňuje polekané děti. Sousedé si jeho činnost pochvalují. „Moje dcera je autistka a když si myslela, že je na zahradě klaun, nemohla usnout, ani se pořádně navečeřet," řekla serveru Stephanie Dunfordová. „Stačilo zavolat Batmanovi a během chvilky se začala usmívat, teď už se vůbec nebojí," dodala.

Epidemie děsivých klaunů, která se pomalu šíří i k nám, pravděpodobně začala v Jižní Karolíně. První, kdo je spatřil, byl malý chlapec z vyloučené čtvrti v Greenville. Přiběhl za svou matkou a pověděl jí, že v lese potkal dva klauny. „Snažili se ho nalákat dovnitř nějakého domu," svěřila se matka deníku Guardian. A problémy s klauny v její čtvrti nekončí, redaktorovi deníku popsala, jak vznikla díra ve dveřích jejího bytu – přišli klauni a začali do nich mlátit řetězy.

Všichni zemřete

Kvůli sociálním médiím se příběhy o klaunech rychle šíří a inspirují další. Ze Spojených států se dostali do Británie a už i do Německa. Ve čtvrtek večer v Severním Porýní-Vestfálsku ze křoví vyskočil klaun s motorovou pilou a vyděsil osmačtyřicetiletou ženu, když se pilu opakovaně snažil nastartovat. A v pátek v Rostocku klaun s baseballovou holí napadl a zranil devatenáctiletého mladíka. Další případy hlásí celé Německo, v Lipsku narušený jedinec s rudým molitanovým nosem děsil děti s nápisem „Všichni zemřete".

Podobní klauni už byli pozorováni i na Mostecku, zatím se ale nepotvrdily zprávy o jejich kriminální činnosti. Možná pomalu přichází doba, kdy nepoznáme, jestli klaun, který jde na ulici proti nám, zrovna utěšoval na rakovinu umírající dítě, nebo se nás chystá vykuchat loveckým nožem.