Incident se odehrál kolem půlnoci v městečku Imatra u hranic s Ruskem, které má 28.000 obyvatel. Před restaurací na pěší zóně v centru, kde se nacházejí i noční kluby, střílel třiadvacetiletý místní občan. Své tři oběti zasáhl každou několika ranami z pušky do hlavy a trupu. Očití svědci oběti identifikovali. Podle policejní mluvčí Heli Jamsenové-Turkkiové bylo dvěma z žen kolem padesátky a třetí byla třicátnice.

K místu zrovna v té době přijíždělo hlídkové policejní auto. Střelec nekladl při zadržení policistům odpor. Jak uvedl detektiv Saku Tielinen, který vede vyšetřování, zadržený má trestní záznam, údajně se již podílel na násilných incidentech a krádeži. Jeho identitu ale policista neupřesnil. "Neexistuje náznak, že by měl čin politický motiv. Vypadá to, že střelec a oběti se navzájem neznali," uvedl Tielinen. "Podle všeho si vybral své oběti náhodně," dodal.

Pachatel přijel před místní restauraci, kde zrovna probíhaly vánoční večírky, svým autem a tři ženy zastřelil ve chvíli, kdy z ní vycházely. Pak počkal v autě, dokud za ním nedorazili policisté a potichu a bez protestů šel s nimi.

Místní úřady otevřely po incidentu krizové centrum. "Byli tam lidé, když se to stalo. V tak malém městě je to dost velký incident a mnoho lidí zažilo šok," řekla mluvčí místního sociálního a zdravotnického odboru.

Stovky lidí dnes na místě neštěstí, stále pokryté zkrvaveným sněhem, rozsvěcely svíčky. Finský prezident Sauli Niiniso již vyjádřil "nejhlubší soustrast" rodinám a přátelům obětí. Jak uvedl, vraždy "šokovaly celé Finsko".

Finsko s 5,4 milionu obyvatel je zemí se silnou loveckou tradicí. Oficiálně registrováno je v zemi 650.000 držitelů zbraní, případy zabití člověka s jejich použitím jsou ale vzácné. Po dvou případech střelby ve škole v minulých deseti letech byly ale zbrojní zákony ve Finsku zpřísněny.