"Vyšetřovatelé na případu pracují a zjistili, že (zadržený Bulhar) je napojený na téměř všechny zločiny připisované Čechovi, takže s ním bude také podle toho naloženo," uvedl policejní mluvčí Solomon Makgale.

Nejdříve bude prý Grigorov obviněn ze spiknutí za účelem vraždy soukromého vyšetřovatele Paula O'Sullivana a policisty Nkosany "Zabijáka" Ximby a z podílu na vraždě Phumlaniho Ncubeho. Tento Zimbabwan pro Krejčíře pracoval jako vymahač dluhů a zavražděn byl loni. Právě Ncubeho vražda se bude za přítomnosti Krejčíře a dalších obžalovaných projednávat už tento pátek. Grigorov tak bude k procesu pravděpodobně připojen jako další obžalovaný.

Grigorova, v podsvětí přezdívaného Šílený Mike Bulhar, policie zadržela v pondělí večer, když se přišel sám přihlásit na policejní stanici v rámci podmínek kauce, na niž byl na svobodě v jiné kauze.

Tři procesy proti Krejčířovi

V JAR jsou nyní podle mluvčího Makgaleho proti Krejčířovi vedeny celkem tři procesy. Jeden má objasnit vraždu Ncubea. Další se týká pokusu o vraždu vyšetřovatele O'Sullivana a policisty Ximby, kterou měl podle policie u dvou vrahů údajně z České republiky objednat právě Grigorov.

Ve třetím procesu je Krejčíř a pět dalších lidí obžalováno z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho za účelem dostat z něj informaci o jeho bratrovi. Tento muž přezdívaný Doktor byl podle prokuratury drogový kurýr, který pro Krejčíře převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů Kč) a s drogami zmizel. Všichni obžalovaní vinu popřeli a proces byl v pondělí odročen na konec července.

Makgale řekl, že se vyšetřuje ještě čtvrtá kauza, která zatím není před soudem. Jde o vraždu Sama Issy, který zemřel loni v říjnu v luxusní johannesburské čtvrti Bedfordview. Tento obchodník libanonského původu byl Krejčířovým pobočníkem. Podle Makgaleho jsou všichni podezřelí už ve vazbě.

Žádosti o propuštění neuspěly

Krejčíř žije v JAR od roku 2007, zatčen byl loni v listopadu a od té doby je ve vazbě. Čtyři jeho dosavadní žádosti o propuštění na kauci neuspěly. Krejčíř v JAR usiluje o azyl - tato jeho žádost je posuzována v odvolacím řízení. V ČR byl v roce 2012 odsouzen k jedenácti letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Jeho vydání do ČR brání právě nedořešené azylové řízení.

Příští týden začne český soud projednávat obžalobu, která Krejčíře v kauze údajné snahy o vytunelování státního podniku Čepro viní z pěti trestných činů: vedle přípravy vraždy jsou to účast v organizované zločinecké skupině, podvod ve stádiu přípravy a pokusu, padělání peněz a padělání platebního prostředku, konkrétně směnek.