Gina McFeelyová se právě připravovala na narozeninovou oslavu svého synovce, když uslyšela hlasitou ránu. „Všichni vybíhali na ulici. Pak jsem uviděla auto v plamenech a pomyslela jsem si: ‚Ach můj bože.‘ Je to už dlouho, co se v Derry objevila bomba. Byl to šok,“ řekla CNN.

Své plány ale nezměnila a odešla slavit. „Nebojím se. Pocházím z Derry a tohle jsme zažili i dříve. Jsem ale rozčílená. Nechci, aby se historie opakovala,“ dodala McFeelyová.

Severoirská policie z útoku podezírá nacionalistické hnutí Nová IRA, které usiluje o sjednocení Irského ostrova, informovala agentura AP. V souvislosti s incidentem již vyšetřovatelé zadrželi dvě osoby. 

Na útok již reagovali někteří politici. „Tento nesmyslný teroristický čin je nutné co nejdůrazněji odsoudit. Jsme vděčni našim bezpečnostním složkám za jejich rychlý zákrok. Právě díky němu nejsou žádné oběti na životech a zranění,“ napsala na twitteru předsedkyně severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterová.

 „Jsem absolutně zděšený násilím, ke kterému došlo dnes večer v srdci našeho města. Naprosto odsuzuji tento útok, který mohlo snadno skončit smrtí či zraněním některé z obyvatel,“ tweetoval starosta města John Boyle.

Tři desetiletí násilí 

Útok nechal vzpomenout na nedávnou historii Severního Irska. Tři desetiletí sektářského násilí mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány si vyžádaly přes 3500 lidských životů, připomněla CNN. Násilnosti však v roce 1998 ukončila mírová dohoda mezi oběma stranami. Od té doby dochází k bombovým útokům jen velmi zřídka.

Právě Nová IRA je jednou z mála militantních skupin, které se postavily proti podepsání mírové dohody.