Z povstání a pobuřování viní španělská justice šest představitelů katalánského parlamentu. Obžaloba jim klade za vinu podíl na organizaci referenda o nezávislosti Katalánska, které španělská vláda zakázala. Dnes se u madridského soudu rozhodovalo, zda budou posláni do vyšetřovací vazby, nebo zda zůstanou za určitých podmínek na svobodě. Jak informují španělská média, prokurátor pro ně žádal vazbu bez možnosti kauce.

Ve vazbě už je osm bývalých členů katalánské regionální vlády a také vůdcové dvou hlavních uskupení usilujících o nezávislost Katalánska. Svržený katalánský premiér Carles Puigdemont zůstává spolu s dalšími čtyřmi členy svého bývalého kabinetu nadále v Bruselu. Španělský Nejvyšší soud na ně vydal minulý týden zatykač.
Forcadellovou a pět poslanců předvolal Nejvyšší soud už minulý týden, ale dal jim týdenní lhůtu na přípravu obhajoby. Během dnešního výslechu nevyužil nikdo z obviněných práva nevypovídat, na rozdíl od osmi ministrů katalánské vlády, kteří před týdnem u jiného soudu výpověď odmítli.
Sesazená předsedkyně parlamentu Carme Forcadellová i ostatní předvolaní členové parlamentního vedení - Lluís María Corominas, Lluís Guinó, Anna Simóvá, Ramona Barrufetová a Joan Josep Nuet - podle španělského listu El País uvedli, že deklarace nezávislosti, schválená parlamentem 27. října, má symbolický charakter a nikoli právní platnost. Zároveň prohlásili, že plně respektují rozhodnutí Madridu aktivovat ústavní článek 155 a převzít kontrolu nad Katalánskem.

Katalánské hnutí za nezávislost rozdělilo zemi, která se dostala do nejhlubší politické krize od svého návratu k demokratickému zřízení před čtyřiceti lety, a podnítilo nacionalistické separatistické tendence i v jiných zemích.
Trhliny se však objevily i v koalici pro nezávislost a uvnitř vlastní Puigdemontovy Katalánské evropské demokratické strany. Katalánské separatistické politické strany se v úterý nedokázaly dohodnout na jednotné volební kandidátce pro plánované prosincové předčasné regionální volby. Tím se snížila jejich šance na to, že v těchto volbách zvítězí a prosadí odtržení regionu.

Boj za nezávislost rozdělil i samotné Katalánsko, protože nemalá část jeho obyvatel chce i nadále zůstat součástí Španělska. Vyvolal také velkou nervozitu v dalších španělských regionech, kde přetrvávají separatistické tendence, například v Baskicku.