Autorkou práce, která rybu popsala a zařadila, je bioložka Mackenzie Gerringerová z University of Washington. Svou zprávu zveřejnila v odborném časopise Zootaxa. „Jde o nejhlouběji objevenou rybu, která žije u mořského dna. Jsme nadšení, že jsme ji směli pojmenovat. Nevypadá zrovna robustně nebo dost silně na to, aby mohla žít v tak extrémním prostředí, ale jsou extrémně úspěšné,“ uvádí.

„Hlemýžďovitá” rybka z řádu ropušnicovitých a čeledi terčkovitých se živí především bezobratlými živočichy, drobnými korýši, krevetami a případně tomu, co spadne seshora. To můžete vidět na fotografiích i videu v průsvitných vnitřnostech zvířete.

Zdroj: Youtube

Podle analýzy se zdá, že právě tato ryba dominuje nejhlubším částem Mariánského příkopu. Zatím byla objevena v maximální hloubce 8178 metrů, kde ji našli vědci z Japonska. Poprvé ulovena byla již v roce 2014, popsána a klasifikována byla ale až teď.

Autoři také připomínají, že v oblasti Mariánského příkopu existuje jen málo komplexních průzkumů. Problémem je zejména velká hloubka a poloha. Výzkumy probíhaly ještě v době, kdy Gerringerová dokončovala doktorát na univerzitě na Havaji. Na dno tehdy vypouštěla klece s kamerami, přičemž trvalo až čtyři hodiny, než dosáhly dna.

Po uplynutí dalších 12 až 24 hodin vědci pak uvolnili závaží a klec vytáhli. To jim umožnilo zachytit některé ryby a získat videozáznamy života na dně oceánu.

Žralok límcový
V portugalském moři chytili prehistorické monstrum. Žilo již před 80 miliony let

Spoluautor studie Thomas Linley z Newcastle University popsal evoluční úspěch této ryby takto: „Byly schopné adaptovat se na hlubiny lépe než jakékoliv jiné ryby, které žijí v oceánských příkopech. Toto prostředí pro ně nabízí spoustu výhod – například jsou zde v bezpečí před jakýmikoliv predátory. A díky tomu, že mají příkopy tvar trychtýře, dostává se tam shora i dostatečné množství živin. Žije zde množství bezobratlých zvířat a tyto ryby zde plní roli vrcholového predátora. Jsou velmi aktivní a vypadaly také dostatečně syté.“

„Každé výsledky těchto výzkumů jsou pro nás velkým překvapením,“ dodává Gerringerová. "Je úžasné vidět, kde všude může být život. Hovoříme o tom jako o drsném prostředí, protože je pro nás extrémní, ale existuje celá skupina organismů, kterým se zde velmi daří. "

Časopis National Geographic také uvádí zajímost: tento malý živočich může odolat takovému tlaku vody, jako kdyby mu na hlavě stálo 1600 slonů.

Ilustrační foto
Přelomový experiment. Vědci změnili DNA přímo v těle pacienta