Jak průzkum rovněž ukázal, pro liberální demokraty, kteří jsou stoupenci členství země v Evropské unii, by hlasovalo 15 procent dotazovaných. Protiunijní Straně pro brexit Nigela Farage by pak dalo hlas deset procent respondentů. Průzkum byl provedený mezi 23. a 25. říjnem.

Chodci během deštivého počasí v Bruselu míjejí sídlo Evropské unie na snímku z 16. října 2019
Británie stále může EU opustit na konci října, věří premiér Johnson

Johnson, který byl zvolen do čela strany v červenci, navrhl konání předčasných voleb poté, co se mu nepodařilo prosadit v britském parlamentu dohodu o brexitu.

Pro schválení předčasných voleb je třeba souhlas dvou třetin poslanců. Pokud by návrh získal v Dolní sněmovně podporu, pak by podle pravidel byl parlament rozpuštěn 6. listopadu. To by podle Johnsona poskytlo poslancům dostatečný čas, aby mohli zevrubně posoudit prováděcí zákon o brexitu a schválit dohodu o odchodu Británie z Evropské unie.

Podle zatím stále platného termínu má Británie opustit evropský blok 31. října, tedy příští čtvrtek. Johnson ale již požádal Evropskou unii o odklad toho data.

Brexit. Ilustrační snímek
Proč se ještě vůbec zajímat o brexit? Nabízíme deset důvodů

Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn v pátek BBC řekl, že labouristé nebudou stát předčasným volbám v cestě. Musí však být podle něj jasné, že Británie neodejde z EU bez dohody. To je podle britské opozice nyní možné přijetím odkladu, který by měla unijní sedmadvacítka Londýnu nabídnout.