Záplavy v Libyi před týdnem způsobila bouře a silné deště, po nichž se protrhly dvě přehrady. Proudy vody, bahna a sutin zničily zejména město Darná, které mělo před katastrofou kolem 100 tisíc obyvatel. Podle odhadu Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přes 40 tisíc lidí přišlo střechu nad hlavou.

Počet obětí zůstává nejasný. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zemřelo nejméně 4000 lidí, starosta města Darná počátkem týdne vyjádřil obavy, že obětí může být až 20 tisíc. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) v sobotu s odkazem na společnost Červeného půlměsíce uvedl, že při záplavách v oblasti Derná zemřelo 11 300 lidí. V neděli ale tento údaj OCHA ze své zprávy vyškrtl.

Severovýchodní Libyi zasáhly v září 2023 ničivé záplavy
V Libyi rostou po záplavách obavy z nemocí. Nepijte vodu ze studní, varují úřady

DPA v neděli napsala, že možná hrozí protržení také protržení přehrady Džaza mezi městy Darná a Benghází a přehrady Kattara poblíž Benghází. Z první z nich úřady už odčerpávají vodu, aby se uvolnil tlak na její hráze.

Předmětem vyšetřování 

Protržení dvou přehrad, které způsobilo jednu nejhorší katastrof svého druhu v moderních dějinách Afriky, je nyní předmětem vyšetřování libyjské prokuratury. Podle některých médií měly přehrady praskliny a kvůli tomu už dříve byly vyčleněny peníze na jejich opravu. Podle DPA ale peníze nedošly tam, kam měly.

Nejvíce velká voda v Libyi poničila stotisícové město Derna - satelitní snímek po přírodní katastrofě.Nejvíce velká voda v Libyi poničila stotisícové město Derna - satelitní snímek po přírodní katastrofěZdroj: ČTK

Týden po záplavách stále tisíce lidí čekají na zprávy o svých blízkých, ale na humanitární pomoc. Potřebují zejména čistou vodu, jídlo, přístřeší. Organizace OSN varovaly před šířením cholery či dehydratací. Dodávky pomoci sice vozí letadla do Benghází, to je ale asi 300 kilometrů vzdáleno od nejvíce postiženého města Darná.

Těla obětí povodně, která zničila část východolibyjského přístavu Darná, vyplavuje moře na pláže vzdálené více než 100 kilometrů
Strašný pohled po záplavách v Libyi: Těla obětí vyplavuje moře až 100 km daleko

Záplavy ale ještě více poničily infrastrukturu, už dříve zničenou občanskou válkou. Distribuce potravin, vody či léků tak je v oblasti obtížná. Podle Lékařů bez hranic je potřeba i lepší koordinace operací.

Obtížné rozhodování

Mnozí lidé v postižených oblastech řeší dilema, zda zůstat bez střechy nad hlavou, pitné vody či potravin, nebo z oblasti odejít a riskovat smrt po výbuchu nášlapných min.

Humanitární pomoc či záchranáře do Libye poslala řada zemí. V neděli například sousední Egypt poslal do postižené oblasti letadlovou loď, která má sloužit jako plovoucí nemocnice.