Své rozhodnutí opřel newyorský soudce Frederick Block o zákon z roku 1990. Ten říká, že umělci, kteří k tvorbě graffiti získali oficiální povolení, mají 90 dní na to, aby svá díla odstranili, pokud s nimi majitel nemovitosti nesouhlasí.

Zákon chrání pouze ta graffiti, která označili odborníci nebo místní komunita za umělecké dílo. Odškodnění autoři vytvářeli své kompozice v rámci projektu 5Pointz. Výsledek byl atrakcí pro mnoho turistů, kteří do New Yorku zavítali.

Majitel bloku domů spojených s projektem 5Pointz Gerald Woldoff právě díky neutuchajícímu zájmu návštěvníků obrazy na zdech po dvě desetiletí toleroval.

V roce 2013 se však rozhodl budovy strhnout a pozemky nabídl ke koupi developerům. Graffiti nechal během noci překrýt novým nátěrem a o rok později zahájil demolici.

Organizátoři 5Pointz ho zažalovali na základě zmíněného federálního zákona. Verdikt newyorského soudu je přelomový – odteď se mohou domáhat odškodnění i další pouliční umělci.

„Je to skvělé, protože tím graffiti bylo uznáno za legitimní druh umění, který si zaslouží ochranu a není už jen okrajovým projevem kreativity outsiderů," uvedla pro agenturu Reuters advokátka Leila Amineddolehová, jež je expertkou v oblasti kulturního dědictví a duševního vlastnictví.