Nepřítel mého nepřítele je mým přítelem. Matteo Salvini zkusil na počátku srpna podrazit své dosavadní vládní spojence  z Hnutí pěti hvězd a vyvolat  v zemi po pouhém roce předčasné volby.

Velkou část srpna pak obrážel Salvini italské pláže,  v tuto dobu extrémně našlapané, fotil se v plavkách se svými nadšenými příznivci a naplno rozjížděl předvolební kampaň. Na jejím konci se už viděl novým italským premiérem, protože průzkumy dávaly jeho Lize obrovský náskok před soupeři.

Jenže, jak se říká, neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil. Salvini totiž narazil na donedávna asi nejméně očekávaného soupeře. Právník Giuseppe Conte byl Hnutím pěti hvězd a Ligou vybrán do čela vlády jako nepolitik a člověk, který neměl žádné politické zkušenosti. Z původně spíše loutky vládnoucích stran se však stal během pouhého roku vládnutí sebevědomý politik, který v žebříčcích popularity přeskočil v poslední době i Salviniho. A nakonec ho v jím započaté hře dokázal i obehrát.

Salviniho tlak totiž donutil k dohodě předchozí zapřisáhlé soupeře Hnutí pěti hvězd a levicovou Demokratickou stranou, kteří se ve středu večer shodli na vytvoření nové vlády. Včera pak prezident Sergio Mattarella pověřil Conteho znovu vedením kabinetu. Conteho podpořil i americký prezident Donald Trump. „Velmi talentovaný muž“, napsal o Contem Trump, dosavadní obdivovatel Salviniho. A dodal, že doufá v Conteho další premiérské působení.

Salvini mimo hru

Matteo Salvini zůstal zjevně zaskočený, ale snaží se předstírat, že se „jede dál“. Demokratickou stranu obvinil na svém Twitteru z touhy po vládních křeslech a dál se snaží předstírat, že předčasné volby Itálii stejně neminou.

Může mít pravdu, trvanlivost italských vlád není příliš dlouhá. Ale v tuto chvíli je to Salvini, kdo je mimo hru. A Conte ten, kdo ho dokázal přechytračit.