Podle předběžných informací exploze nastala kolem poledne mezi devátým a 12. patrem stavby a zřítilo se její vnitřní schodiště. Plameny následně zasáhly část domu od šestého podlaží výše, přičemž čtyři horní patra podle hasičů zcela vyhořela. Exploze poničila střechu. Hasiči po 15:00 SEČ informovali, že z poškozené stavby evakuovali 34 lidí. Během dne upozornili na hrozící zřícení budovy, ve které po explozi uvázlo několik osob. Požár se hasičům nepodařilo zcela zlikvidovat ani po zhruba šesti hodinách od exploze, záchranářské práce by měly pokračovat do rána.

"Stále nemůžeme říct, jaký bude konečný počet obětí. Na mnoha podlažích hoří. Obrovským problémem je zhroucené schodiště. Hasiči nemají jinou cestu, než se do bytů dostat zvenčí," řekl večer premiér Peter Pellegrini, který přijel na místo nehody spolu s několika ministry.

Nehoda u Nitry na Slovensku.
Slovensko drželo státní smutek. Tragická nehoda u Nitry se zapsala mezi nejhorší

Skupinu, kde se organizuje pomoc lidem zasaženým tragédií v Prešově, najdete ZDE. Zvedla se vlna solidarity. Policie však také varuje před falešnými účty.

„Výbuch plynu s následným požárem zasáhl přibližně čtyři až pět pater na jedné straně bytovky. Hasiči se snaží dostat na střechu k obyvatelům z druhé strany,“ doplnilo prezidium Hasičského a záchranného sboru. Slovenská policie na facebooku upozornila občany, aby se k domu nepřibližovali. Nejvyšší tři patra budovy označil statik za nestabilní.

Příčina výbuchu zatím není známá. Podle serveru Pluska.sk je jednou z možných příčin nedávná výměna plynových potrubí. V domě totiž měly být problémy s únikem plynu již v minulosti. Policie již v souvislosti s výbuchem zahájila trestní stíhání ve věci trestného činu všeobecného ohrožení.

Alena Krčová z Operačního střediska zdravotní záchranné služby později potvrdila, že na místě jsou nejméně čtyři mrtví. Přesný počet obětí ani zraněných však zatím není jasný. Obyvatele domu záchranáři evakuují do nejbližších škol a na příjem evakuovaných se podle slovenské policie připravuje i budova Červeného kříže.

Hasičům se podařilo s pomocí výškové techniky evakuovat všechny osoby, které bylo možné vizuálně identifikovat. Od 6. patra nahoru pohltily celou budovu plameny. „Tři nejvyšší patra kompletně vyhořela, přičemž došlo k úplnému otevření střechy. Protože výbuch plynu způsobil naprostý kolaps vnitřního schodiště, vstup zevnitř není možný,“ informovali hasiči na facebooku. 

„Počet ošetřených pacientů se zvýšil na devět. Platí, že nikdo z těchto pacientů není v ohrožení života,“ řekla pro deník SME mluvčí nemocnice v Prešově Renáta Cenková. Celkový počet zraněných je podle záchranné služby více než 40.

Jako zemětřesení

Kromě hasičů zasahují na místě i vojáci. „Na místo zamířil také pátrací tým MUSAR (Modul pátracích a záchranářských činností středního rozsahu v městském prostředí) Záchranné brigády Hasičského a záchranného sboru V Žilině,“ píše prezidium.

Svědkové z místa uvedli, že někteří obyvatelé domu se nacházejí na střeše budovy. Další pak byli spatřeni na balkonech. „Z jednoho z balkónů se vyklání člověk a volá o pomoc. Hoří dokonce i v pátém patře. Hasiči jsou uvnitř a snaží se lidi evakuovat. Z domu se stále ozývají menší výbuchy,“ popsal krátce po 13. hodině dění server Pluska.sk.

Další ze svědků uvedl, že prvotní výbuch měl takovou sílu, že si myslel, že jde o zemětřesení. Exploze podle serveru Pluska rozbila okna v okolních domech.

Výbuch rozbil okna i na chodbách nedaleké základní školy na Mukačevské ulici. "Bylo vyučování, děti byly ve třídách a nikomu se nic nestalo. Hned jsme kontaktovali rodiče, aby si pro děti přišli a teď jsou už všechny v bezpečí," řekla ředitelka školy Zuzana Petrželová. Ve škole mezitím zřídili středisko, kde se evakuovaní lidé mohou ohřát a napít čaje. "Je tu pár desítek lidí. Jedni přijdou, druzí odejdou. Někteří hledají příbuzné," dodala.

Tragická nehoda autobusu s nákladním vozem u Nitry
Policie zveřejnila jména obětí nehody u Nitry. Nejmladší bylo patnáct

„Přišla jsem domů po noční a dalších zařizováních ve městě. Když jsem přicházela, dělníci kopali u bytovky díry. Ve vchodě byl velmi cítit plyn, tak jsem se vrátila a upozornila dělníky. Řekli mi, že je to pod kontrolou a jeden z nich šel se mnou do bytu. Tam plyn nebyl cítit, tak jsem si šla po noční lehnout,“ popsala pro deník SME svědkyně. Z desátého patra jí po výbuchu museli pomoci hasiči, její byt kompletně shořel.

"Najednou to bouchlo, nevím odkud, zevnitř. Vletěly na mne dveře, praštily mě do ruky, ale nejsem zraněná, nic se mi nestalo," uvedla obyvatelka domu podle serveru Pravda.sk. Z bytu se nemohla dostat ke schodišti ani k výtahu. Slyšela křičet sousedku, ale nemohla jí pomoci a neví, co se s ní stalo. Ve vedlejším pokoji praskaly stěny. "Nevím, jak dlouho to trvalo, pro mne to byla věčnost," dodala. Z bytu v desátém patře jí nakonec pomohli uniknout hasiči s vysokozdvižnou plošinou. Byt zcela vyhořel. "Měla jsem tam úplně vše," řekla, "začnu od nuly, nemám nic."

"Nevíme, kde to bouchlo. Jen se ozvala rána a hned jsme vyskočily z balkonu," řekla televizi Markíza dívka, bydlící v prvním patře.

Na internetu se objevilo video, které zachycuje pád člověka z jednoho z poškozených balkonů. „Žádáme veřejnost, aby nesdílela video, které zachycuje pád osoby z panelového domu. Pokud na takové video narazíte, ihned ho nahlaste administrátorům dané stránky, nebo přímo Facebooku,“ uvedla v reakci slovenská policie.

Do Prešova vyrazili členové vlády

„Primátorka Andrea Turčanová vyhlásila od 12:35 na území města Prešov mimořádnou situaci. Momentálně na místě probíhají záchranné práce. V nejbližší době zasedne krizový štáb,“ informoval mluvčí města Prešov Vladimír Tomek.

Tragédie výrazně zkomplikovala dopravu ve městě. „Z důvodu komplikované dopravní situace a vyhlášenému mimořádnému stavu může docházet k výrazným zpožděním nebo vynechání spojů linek MHD. Linka 39 neobsluhuje zastávky Bjornsonova, Jazdecká a Mukačevská,“ informoval dopravní podnik města Prešov.

Tragická nehoda autobusu s nákladním vozem u Nitry
Tragédie u Nitry. Při nehodě autobusu se školáky zemřelo dvanáct lidí

Do Prešova se vydal také ministr obrany Peter Gajdoš. „Ozbrojené síly jsou připravené vyčlenit všechny potřebné síly, prostředky a techniku na pomoc obyvatelům Prešova. V současné době ve spolupráci s hasičským a záchranným sborem a dalšími záchranářskými složkami koordinují požadavky,“ uvedla mluvčí rezortu obrany Danka Capáková.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila na sociálních sítích soustrast všem pozůstalým. „Velmi mě zarmoutila dnešní zpráva o tragédii v Prešově. Myšlenkami jsem se všemi, kteří se teď budou muset vyrovnat s jejími následky a strátou nejbližších. Děkuji hasičům a dalším záchranným složkám za úsilí, které věnují zraněným a tomu, aby předešli ohrožení dalších životů, zdraví a majetku lidí,“ napsala na sociálních sítích.

Na tragédii zareagovalo i prešovské Divadlo Jonáše Záborského, které se rozhodlo zrušit večerní představení inscenace Zbabraná hra; v Česku bývá tato komedie uváděna pod titulem Hra, která se zvrtla.

Dům, ve kterém vybuchl plyn, se nejspíš nezřítí, a to kvůli železobetonovým panelům, domnívá se odborník na panelové konstrukce ze Stavební fakulty Slovenské technické univerzity Andrej Bartók. "Podle mne to spadnout nemůže, protože ty paneláky jsou takzvané krabicové konstrukce. Panely tam jsou kolmo na sebe a je jich tam hodně," vysvětlil. Budova je i poměrně vysoká - a ačkoliv účinky požáru snižují pevnost betonu, podlaží, která se nacházejí pod místem výbuchu, ovlivněna nejsou.

"Možná se řekne, že tři poschodí půjdou dolů a zbytek zůstane. Teprve až statici budou moci vejít do budovy a prozkoumat ji, budou moci určit míru poškození. Nemyslím si ale, že by mohla celá budova dnes spadnout," řekl podle serveru Pravda.sk stavební inženýr a specialista na statiku panelových domů Vladimír Durbák.