Marekovi Majorošovi z devátého patra zmíněného domu v pátek před polednem volala manželka, že v paneláku cítí plyn, a proto raději rychle odešla. Marek se podle listu Denník N ještě vrátil do bytu, aby zastavil přívod plynu. Krátce po té co při odchodu nastoupil do výtahu, došlo k explozi; podle záznamu z průmyslové kamery nedaleko obytného domu výbuch nastal několika vteřin před 12:13 SEČ.

Dezorientovaný muž se dokázal dostat z výtahu, protože kabina se příliš nepropadla a exploze vyrvala její dveře. Spolu s ním byly v patře celkem čtyři osoby, včetně malého dítěte. "Nahoře jsem slyšel křik. Poté ten křik ustal," řekl Majoroš. Všichni byli zablokovaní, nad hlavami slyšeli praskat oheň. Podle muže čekali na záchranu více než hodinu, hasiči je z poškozené stavby vyprostili zvenčí pomocí plošiny.

Někteří lidé přišli o všechno

Práci záchranářům komplikovalo, že při explozi se zřítilo celé schodiště uvnitř obytného domu, jehož čtyři vrchní patra zcela vyhořela a střecha byla poničena. Hasiči pořídili záběry z vnitřních prostor domu, při záběru na někdejší schodiště slyšet na nahrávce hlasy "Foť nahoru…není co fotit…jak z amerického filmu".

"Před tím unikal plyn, to jsme cítili. Byl jsem v kuchyni, dcera byla v obývacím pokoji. Najednou rána. Bouchlo to, byt byl zdemolován," řekl listu Korzár jeden z obyvatel zmíněné bytovky s popisným číslem sedm na ulici Mukačevská. Muž s dcerou si dali na tvář hadry, aby se nenadýchali prachu a zplodin. Poté se přesunuli k sousedům na balkon a z osmého patra domu je vyprostili hasiči.

"Nic nemám. Mám jen to, v čem jsem byla v práci. Mám holý život, to je důležitější než všechny věci," řekla dvaačtyřicetiletá pedagožka Naďa Mihaľáková, která byla v době exploze v zaměstnání.

Náhradní ubytování

Do těžce poškozeného domu se jeho obyvatelé vrátit zatím nemohou. Stavbu posoudí statici a již se objevily hlasy, že ji patrně bude třeba zbourat. Kromě poškozeného domu záchranáři evakuovali také obyvatele z okolních paneláků, které poškodila exploze. Tlaková vlna po výbuchu na okolních stavbách například roztříštila okna.

Náhradní ubytování nabídlo obyvatelům také město, ale i běžní lidé. Neštěstí vyvolalo mezi Slováky vlnu solidarity, mnozí posílali peníze, potraviny, oděvy a další zboží v rámci veřejných sbírek na pomoc postiženým po explozi. Vláda na tento účel vyčlenila zatím milion eur (25,5 milionu korun).

Slovenská policie vyšetřuje případ jako podezření z obecného ohrožení. V souvislosti s výbuchem zadržela jednatele stavební firmy i dělníky, kteří těsně před explozí v Mukačevské ulici prováděli výkopové práce.

Nezvěstného nenašli

Slovenským záchranářům se dnes nepodařilo najít nezvěstnou osobu v troskách vrchní části dvanáctipatrového domu v Prešově, který v pátek poničil výbuch plynu a požár. Informovala o tom slovenská horská záchranná služba (HZS), jejíž členové se spolu se psem podíleli na vyhledávání osob v tomto domě.

Hasiči dosud potvrdili sedm mrtvých při tragedii, nicméně předpokládali, že obětí je osm. Obyvatelé okolních paneláků, které byly po zmíněné explozi rovněž evakuovány, si dnes za asistence policie mohou zajistit své byty.

Horští záchranáři se dopoledne ve spolupráci s hasiči zaměřili na prohledávání nejvíce poškozené 12. patro domu a na prostory, kde před explozí bylo schodiště.

Vzhledem k narušení statiky byl do vnitřních prostor budovy vpuštěn pouze speciálně vycvičený pes. HZS informovala, že navzdory snaze záchranářských týmů se v horní části poškozeného domu nepodařilo nikoho najít.

Město Prešov informovalo, že obyvatelé z evakuovaných čtyř vchodů okolních bytovek si mohou zajistit své byty, které poškodila tlaková vlna při explozi. Samospráva nabídla potřebný materiál k provizornímu zajištění například rozbitých oken. Vstup do bytu byl povolen jen za asistence policistů.

Policie obvinila tři podezřelé

V souvislosti s explozí slovenská policie obvinila tři osoby. ČTK o tom dnes informoval šéf odboru komunikace krajského ředitelství policie v Prešově Igor Pavlik. Policie vyšetřuje tragedii, při které přišlo o život nejméně sedm lidí, jako podezření z obecného ohrožení.

Bližší informace o obviněných policie neuvedla. Slovenská média již v sobotu informovala, že kriminalisté při vyšetřování ničivé exploze a následného požáru zadrželi šest lidi. Mezi nimi byli podle tisku jednatelé stavební firmy a dělníci, kteří těsně před explozí v Mukačevské ulici prováděli výkopové práce. Obyvatelé dvanáctipatrového domu si krátce před výbuchem stěžovali, že v budově cítili plyn.