Několik let byl malíř Song Byeok součástí dobře promazaného soukolí severokorejské propagandy. Poté, co si jeho práce všimly vládnoucí elity, byl vybrán, aby se stal státním umělcem. Jeho úkolem bylo malovat obrazy s protiamerickými a protijaponskými hesly, šťastnými dělníky a samozřejmě Kimovou dynastií.

„Jako od propagandistického umělce se od vás očekává, že představíte Severní Koreu a jejího vůdce jako nejlepší na světě,“ řekl Song reportérům BBC ve svém bytě v jihokorejském hlavním městě Soulu.

„V Severní Koreji může být umění jen krásné, bezdomovci neexistují a všichni jsou baculatí, protože jsou dobře krmeni,“ dodal. Nic však nemůže být vzdálenější od pravdy než tyto malby.

Ochranka severokorejského diktátora Kim Čong-una
Limuzínu Kima chrání běžící strážci. Jejich výběr podléhá přísným kritériím

Song uprchl do Jižní Koreje v roce 2002 poté, co se dostal z jednoho ze severokorejských koncentračním táboře, kde bylo mučení na denním pořádku. „Být v severokorejském vězeňském táboře byl velice těžké,“ vzpomínal.

„Takže si můžete představit, jak mě šokuje, když vidím, Jak je Kim Čong-un vykreslován v pozitivním světle. Mnoho lidí zemřelo v rukou jeho režimu, přesto o něm říkají, že je nyní humánní. Romantizují diktátora i jeho režim. To vše je velmi špatné,“ dodal.

V ospalé části živé soulské čtvrti Gangnam žije další z bývalých severokorejských umělců. Předtím, než v roce 2010 Choi Seong-guk přišel do Jižní Koreje, pracoval v SEK, nejlepším animačním studiu v Pchjongjangu, kde vytvářel propagandistické animované filmy o zlých amerických vojácích a západních špionech.

„Jako někdo, kdo skutečně pochází ze Severní Koreje, skutečně zuřím, když slyším chválu o Kim Čong-unovi,“ řekl reportérům. „Lidé, kteří říkají tyto věci, nikdy neviděli Severokorejce, jako jsem já a má rodina, kteří byli trýzněni a biti. Takže nic neví o tom, jak mizerný byl náš život.“

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (vlevo) a americký prezident Donald Trump.
Kim a Trump dorazili do Singapuru. Vůdce KLDR přiletěl čínským letounem

On sám přišel o své postavení a byl uvězněn ve vězeňském táboře poté, co byl odsouzen za prodej kopií jihokorejských filmů. V roce 2012 se proto rozhodl se svou rodinou k útěku z KLDR.

Stejně jako mnoho jiných Severokorejců žijících v zahraničí bude pozorně sledovat setkání Donalda Trumpa s Kim Čong-unem. „Rozzlobí mě, až uvidím obrázky Kima, jak se předvádí se světovými vůdci. To je zesílí jeho obraz v Severní Koreji a vymyje to mozky mnoho lidí,“ neskrýval svůj skepticismus.

Americký prezident Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un. Vypadají jako skuteční.
Trump se sešel s Kimem. Podívejte se na dílo vtipálků