Mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí to prozradil Korejské zpravodajské centrální agentuře. Uvedl také, že KLDR je stále ochotna dodržet dohodu, kterou na summitu v Singapuru uzavřeli vůdce Kim Čong-un a prezident USA Donald Trump.

Vůdce KLDR si prohlédl "nové" tramvaje a trolejbusy.
KLDR se pochlubila novými tramvajemi. Pochází přitom z Československa

Obě strany se totiž na jednání 12. června domluvily, že na denuklearizaci začnou pracovat co nejdříve. Ze strany KLDR to nicméně v poslední době vypadá, jako kdyby svůj jaderný arzenál spíše rozšiřovala. I proto USA vůči Pchjongjangu trvají na zmíněných sankcích.

Zástupce ministerstva dále prohlásil, že KLDR již ukončila jaderné střely, provedla nukleární testy a demontovala jaderný testovací prostor, USA však stále naléhají pouze s tím, že „nejprve chtějí kompletní denuklearizaci“.

Mike Pompeo a Ri Jong-ho, tedy ministr zahraničí USA a jeho protějšek z KLDR.
Znepokojující. KLDR reaguje na sankce USA a OSN kvůli jadernému zbrojení

Asijská velmoc prý projevila dobrou vůli, když Americe vrátila ostatky vojáků, kteří na Korejském poloostrově zahynuli během konfliktu v letech 1950-53. Tento krok měl rovněž údajně odstranit zbylou nedůvěru mezi oběma zeměmi. „USA ale reagovaly podněcováním mezinárodních sankcí a tlaků vůči KLDR,“ nelíbí se Severokorejcům.

„Dokud si Státy nezachovají pro svého partnera alespoň základní dekorum a budou lpět na zastaralém scénáři, který v minulosti všechny jejich vlády vyzkoušely a neuspěly, nelze očekávat jakýkoli pokrok ze strany KLDR ohledně dohod na summitu. A to včetně denuklearizace,“ dodalo severokorejské ministerstvo.

Zástupci Spojených států se k prohlášení KLDR prozatím nevyjádřili.

Donald Trump a Kim Čong-un.
KLDR pokračuje v jaderném zbrojení a prodává zbraně, hlásí OSN