Během večeře, která se konala letos v lednu, vyžadoval Trump od Comeye slib oddanosti a věrnosti. Také se ho vyptával, jestli chce zůstat ředitelem FBI. „To mi přišlo zvláštní, neboť mi již dříve dvakrát řekl, že doufá, že na postu zůstanu," uvedl Comey v prohlášení. Podle Comeyho rovněž řekl, že ředitele FBI by rádo vykonávalo více lidí a s ohledem k přešlapům, kterých se prý ředitel FBI v roce 2016 dopustil, by Trump pochopil, kdyby Comey rezignoval.

Odvolaný šéf FBI James Comey.
Trump odvolal šéfa FBI. Úřad potřebuje napravit pošramocenou pověst

Když přišla řeč na Michaela Flynna, komentoval to americký prezident slovy, že Comey jistě „najde způsob, jak to nechat být". Comey mu na tyto návrhy nedal žádnou konkrétní odpověď, jen řekl, že Flynn je „dobrý člověk". Donald Trump se ještě vyjádřil, že směrem ke Flynnovi má ještě nějaká podezření, ale nijak je nekonkretizoval.

Ruskou kauzu Trump označoval za „mrak, který mu škodí v práci pro tuto zemi". V této souvislosti se ho prezident zeptal, co je možné k rozehnání toho mraku učinit. „Odpověděl jsem, že kauzu vyšetřujeme co nejrychleji," uvedl Comey.

Donald Trump a Sergej Lavrov
Šéf FBI Comey je šílenec, řekl Trump na schůzce Lavrovovi

Protože Trump kontaktoval Comeye osobně nebo telefonicky devětkrát během čtyř měsíců, požádal ředitel FBI ministra spravedlnosti, aby Jeffa Sessionse, aby zabránil přímé komunikaci mezi ním a hlavou státu. S trumpovým předchůdcem Barackem Obamou se Comey setkal jen dvakrát, nikdy spolu nehovořili po telefonu.

Comey si po každém setkání s Trumpem ihned pořizoval poznámky, aby byla jeho interpretace situací co možná nejvěrnější.

Prezident Donald Trump Jamese Comeyho nečekaně odvolal počátkem května 2017. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že ředitel FBI ztratil jeho důvěru a že se ho chtěl zbavit delší dobu. Spekulace, že odvolání souvisí s Flynnovým vyšetřováním, Trump odmítl.