Protesty proti převratu v Barmě: policie použila vodní děla, zatkla 27 lidí

Barmská policie dnes zadržela nejméně 27 lidí, kteří ve druhém největším barmském městě Mandalaj protestovali proti nedávnému vojenskému převratu, informovala agentura Reuters. Demonstranti vyšli znovu do ulic navzdory úřednímu zákazu shromažďování. Podle světových tiskových agentur v Mandalaji a v metropoli Neipyijto policie ve snaze rozehnat protestující použila vodní děla. Z hlavního města Reuters s odvoláním na očité svědky hlásí také střelbu policistů do vzduchu.
Lidé byli biti, popsal situaci v Mandalaji novinář z nevládní organizace Demokratický hlas Barmy (DVB) s tím, že policie zadržela i jeho, zatímco natáčel protesty.
Armáda v pondělí zakázala v některých částech největšího barmského města Rangúnu a Mandalaje shromažďování více než pěti lidí a zavedla zákaz vycházení od osmé hodiny večerní do čtvrté hodiny ráno.
Barmánci demonstrují už čtvrtý den v řadě. V předchozích dnech protestovaly v Barmě desetisíce lidí v řadě měst. Podle Reuters sílí občanská neposlušnost, což se mimo jiné projevuje v nemocnicích, školách i úřadech.
Vůdce barmské vojenské junty, generál Min Aun Hlain, v pondělí v prvním prohlášení k národu od převratu slíbil uspořádat svobodné volby a předat moc straně, která z nich vyjde vítězně. Na demonstrující však nezapůsobil, podotýká Reuters. "V boji budeme pokračovat," uvedl v prohlášení jeden z aktivistů, jenž zároveň vyzval k propuštění politických vězňů a "k pádu diktatury".
Barmská armáda minulé pondělí provedla vojenský převrat, při kterém zadržela šéfku vlády Do Aun Schan Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila na rok výjimečný stav.
Oba politici čelí obviněním, která organizace na ochranu lidských práv označují za nepodložená. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetření. Dění v zemi odsoudila řada států i organizací.