Lidé byli biti, popsal situaci v Mandalaji novinář z nevládní organizace Demokratický hlas Barmy (DVB) s tím, že policie zadržela i jeho, zatímco natáčel protesty.

Armáda v pondělí zakázala v některých částech největšího barmského města Rangúnu a Mandalaje shromažďování více než pěti lidí a zavedla zákaz vycházení od osmé hodiny večerní do čtvrté hodiny ráno.

Barmánci demonstrují už čtvrtý den v řadě. V předchozích dnech protestovaly v Barmě desetisíce lidí v řadě měst. Podle Reuters sílí občanská neposlušnost, což se mimo jiné projevuje v nemocnicích, školách i úřadech.

Vůdce barmské vojenské junty, generál Min Aun Hlain, v pondělí v prvním prohlášení k národu od převratu slíbil uspořádat svobodné volby a předat moc straně, která z nich vyjde vítězně. Na demonstrující však nezapůsobil, podotýká Reuters. "V boji budeme pokračovat," uvedl v prohlášení jeden z aktivistů, jenž zároveň vyzval k propuštění politických vězňů a "k pádu diktatury".

Barmská armáda minulé pondělí provedla vojenský převrat, při kterém zadržela šéfku vlády Do Aun Schan Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila na rok výjimečný stav.

Oba politici čelí obviněním, která organizace na ochranu lidských práv označují za nepodložená. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetření. Dění v zemi odsoudila řada států i organizací.